To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FIZYKA DLA KAŻDEGO
Fizyka dla Każdego - poznaj ją z nami!

Bryła sztywna - Toczenie krążka

GHUL-TOMEK - 2010-05-24, 15:57
Temat postu: Toczenie krążka
Witam! Proszę o jakąś wskazówkę w rozwiązaniu zadania.
Jednorodny krążek o promieniu R = 0,2 m toczy się bez poślizgu po poziomej płaszczyźnie. Zakładając, że prędkość ruchu postępowego tego krążka v — 10 m/s znaleźć wartość i kierunek prędkości liniowej punktów A i B. w układzie odniesienia związanym z płaszczyzną, po której toczy się krążek.

Dzięki za wszelką pomoc.
Pozdrawiam!
GHUL

xxDieFliegexx - 2010-05-24, 17:55

Prędkość ruchu postępowego jest przyłożona do obu tych punktów. Oprócz tego masz jeszcze prędkość jaką te punkty uzyskują w wyniku ruchu obrotowego. Musisz odpowiednio dodać te dwie prędkości.
Prędkość związaną z ruchem obrotowym możemy wziąć z tego że ruch odbywa się bez poślizgu - czyli wypadkowa prędkość chwilowa punktu na dole okręgu musi być równa 0 (suma prędkości z ruchu postępowego i obrotowego)

GHUL-TOMEK - 2010-05-24, 18:26

To co napisałeś wiem, tylko nie wiem jak "odpowiednio dodać prędkości". Często nie wiem jak dobrać odpowiednie wzory do zrobienia zadania.
xxDieFliegexx - 2010-05-24, 20:35

Skoro wiesz to co napisałam, to co za problem dodać te prędkości w punkcie A ?
W punkcie B jest odrobię trudniej ale tylko odrobinę, bo zauważ, że prędkość kwadratu to będzie przekątna kwadratu o boku |v|.
google => dodawanie wektorów
to wygląda dobrze na pierwszy rzut oka: http://www.daktik.rubikon...e_graficzne.htm (nie żebym robiła jakąś reklamę czy cuś)

GHUL-TOMEK - 2010-05-24, 20:47

Narysować to każdy umie. Ja mam to obliczyć. Chyba nie zrozumiałeś tematu zadania. Mam obliczyć prędkość liniową, a Ty cały czas o ruchu postępowym mi mówisz. Chyba, że Twoje wypowiedzi są dwuznaczne,
xxDieFliegexx - 2010-05-24, 20:58

No dobra, może ustalmy na początku bo już przestałam się orientować co wiesz a co nie... ;p Wiesz jaka jest prędkość kątowa krążka ?
GHUL-TOMEK - 2010-05-24, 21:10

Sam błąd popełniłem, że nie napisałem od początku o co mi chodzi. Jestem już dziś zmęczony i dlatego może...
Mam obliczyć liniową prędkość mając tylko r i Vpost. Nie mam pojęcia jak zacząć.

xxDieFliegexx - 2010-05-24, 21:40

Nie rozpatrując ruchu postępowego prędkość liniowa punktów na obrzeżu koła będzie miała wartość v, ale nie za bardzo wiem jak Ci to wytłumaczyć :(

Może tak:
Jeśli przez chwilę wyobrazimy sobie że to nie koło a ziemia pod nim się przesuwa, to wtedy widać że (kiedy nie ma poślizgu) koło musi kręcić się z tą samą prędkością co przesuwa się ziemia.

mikos91 - 2010-05-24, 21:56

a może tak :
Niech koło toczy się bez poślizgu.Taki ruch jest złożeniem ruchu obrotowego , bo koło kręci się wokół własnego środka i ruchu postępowego , bo całe koło przesuwa się , w szczególności jego środek ciężkości , który nie bierze udziału w obrocie tylko w ruchu postępowym. (Skoro nie ma poślizgu to znaczy , że punkt styku koła z podłożem nie porusza się .Skoro prędkość dolnego punktu jest zerowo , znaczy się , że prędkość ruchu obrotowego tego punktu jest taka sama jak postępowego , tylko przeciwnie skierowana. mamy taką zależność v=ωr (prędkość wypadkowa jest proporcjonalna do odległości od nieruchomego punktu )

mam nadzieję , że za dużo głupot nie powypisywałem... :)

GHUL-TOMEK - 2010-05-25, 16:02

Właśnie doszedłem do tego samego wniosku co kolega wyżej rano. Dzięki za wszelaką pomoc. :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group