To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FIZYKA DLA KAŻDEGO
Fizyka dla Każdego - poznaj ją z nami!

Ruch prostoliniowy - Rzut pionowy w górę - wątpliwość

Bajkal - 2013-11-12, 21:52
Temat postu: Rzut pionowy w górę - wątpliwość
Czytam sobie właśnie podręcznik dla fizyki z liceum - http://pl.wikibooks.org/w...la_liceum/Rzuty .
Jest tam napisane: Ciało po osiągnięciu maksymalnej wysokości zaczyna lecieć w dół, co przebiega jak w upadku swobodnym. Całkowity czas tc jest dwa razy większy niż czas wznoszenia. W jaki sposób to jest możliwe?
Przecież może być tak, że jakaś bardzo duża siła rzuca dane ciało w górę. Siłą rzeczy wtedy czas całkowity nie będzie 2 razy większy niż czas wznoszenia. W pierwszej części ruchu (w górę) następuje powolne zmniejszanie szybkości (ruch opóźniony). Ale w grugiej częsci następuje spadek swobodny.

PawelJan - 2013-11-13, 09:44

Siła powoduje tylko wyrzut, dalej już działa grawitacja. Tak samo spowalnia ciało o 10 m/s w ciągu każdej sekundy w ruchu w górę jak potem przyspiesza o te same 10 m/s na sekundę przy spadaniu.

Początkowa prędkość w górę na dole będzie równa końcowej prędkości na dole w dół, jeśli mamy brak oporów ruchu. Takie samo tempo zmiany prędkości - g - więc te same czasy.

Od tego, ile energii (nie siły) włożyłeś na początku w rzut zależeć będzie tylko maksymalna wysokość wzniesienia (a za tym czas).Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group