Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pociąg i opory ruchu
Autor Wiadomość
Neptun 

Wysłany: 2014-06-05, 22:21   Pociąg i opory ruchu

Mam takie zadanie
Pociąg o ciężarze 50 000 N jedzie po torze poziomym ze stałą prędkością. W pewnej chwili odrywa się od pociągu kilka ostatnich wagonów, których ciężar wyniósł 10 000 N. Maszynista zamknął dopływ pary do maszyny w chwili, gdy zauważył zmianę w składzie pociągu. Jak się później okazało, pociąg przebył 240m w czasie, który upłynął od chwili oderwania się wagonów do chwili zamknięcia dopływu pary. Z czego wywnioskował maszynista, że w składzie pociągu nastąpiła zmiana? W jakiej odległości od oderwanych wagonów znajdował się pociąg w chwili zatrzymania? Zakładamy, że opory ruchu są proporcjonalne do ciężarów poruszających się ciał.

Wstawiam wzorcówkę http://zapodaj.net/224b89b713aea.jpg.html

Mam wątpliwości odnośnie dwóch rzeczy. Czy nie bardziej uzasadnionym byłoby założyć, że moc pociągu jest stała, a nie siła ciągnięcia? Nie znam się na budowie i charakterystyce takich silników, ale wydaje mi się że bardziej prawdopodobna by była stała moc, a nie siła ciągnięcia (P=Fv).

Druga rzecz, to mamy stwierdzić na podstawie czego maszynista wywnioskował, że wagony się oderwały. Moim zdaniem od razu powinien zauważyć, że pociąg przyspiesza, zresztą mógł to odczuć na własnym ciele, a w rozwiązaniu podają że zorientował się, jak zobaczył, że pociąg przekroczył pewną prędkość (dlaczego zorientował się przy takiej prędkości, a nie innej?).

Prosiłbym o jakieś wskazówki.

krk.korki 

Wysłany: 2014-06-05, 22:33   

Cytat:
Czy nie bardziej uzasadnionym byłoby założyć, że moc pociągu jest stała, a nie siła ciągnięcia?

a założenie o stałej mocy do czego się sprowadzi? Znasz wzór P=F*v? W czasie jazdy jednostajnej stała moc = stała siła.

Cytat:
Moim zdaniem od razu powinien zauważyć, że pociąg przyspiesza, zresztą mógł to odczuć na własnym ciele, a w rozwiązaniu podają że zorientował się, jak zobaczył, że pociąg przekroczył pewną prędkość

każde przyśpieszenie poczujesz na własnym ciele? Nawet małe?

Neptun 

Wysłany: 2014-06-06, 07:54   

krk.korki napisał/a:
Cytat:
Czy nie bardziej uzasadnionym byłoby założyć, że moc pociągu jest stała, a nie siła ciągnięcia?

a założenie o stałej mocy do czego się sprowadzi? Znasz wzór P=F*v? W czasie jazdy jednostajnej stała moc = stała siła.

Faktycznie, jeżeli pociąg cały czas jechałby ze stałą prędkością to siła byłaby stała. Ale w zadaniu jest założenie, że siła jest stała podczas ruchu przyspieszonego (po oderwaniu wagonów), gdzie ta prędkość stała nie jest.

krk.korki napisał/a:
Cytat:
Moim zdaniem od razu powinien zauważyć, że pociąg przyspiesza, zresztą mógł to odczuć na własnym ciele, a w rozwiązaniu podają że zorientował się, jak zobaczył, że pociąg przekroczył pewną prędkość

każde przyśpieszenie poczujesz na własnym ciele? Nawet małe?

Bez wykonania rachunków nie zakładałbym że przyspieszenie jest małe ale nawet gdyby, to dalej dziwne wydaje mi się że maszynista zorientuje się po przekroczeniu pewnej prędkości vp. Dlaczego akurat dla tej się zorientuje? Zerknij na rozwiązanie, kitóre wrzuciłem, zadanie 40.

krk.korki 

Wysłany: 2014-06-06, 11:07   

Cytat:
Faktycznie, jeżeli pociąg cały czas jechałby ze stałą prędkością to siła byłaby stała. Ale w zadaniu jest założenie, że siła jest stała podczas ruchu przyspieszonego (po oderwaniu wagonów), gdzie ta prędkość stała nie jest.

powiem tak: coś trzeba założyć, tak naprawdę w silniku elektrycznym przy zmieniającym się obciążeniu ani moc ani siła nie jest stała. Zadanie nie jest zbyt szczęśliwe a jakoś trzeba rozwiązać. Stała siła to najprostszy.

[quoteBez wykonania rachunków nie zakładałbym że przyspieszenie jest małe ale nawet gdyby, to dalej dziwn]e wydaje mi się że maszynista zorientuje się po przekroczeniu pewnej prędkości vp. Dlaczego akurat dla tej się zorientuje? Zerknij na rozwiązanie, kitóre wrzuciłem, zadanie 40.[/quote]
A vp jest określona? Możę to być każda prędkość inna od v0. Nie zakładałbyś, że przyśpieszenie jest małe, ale chcesz zakładać że jest na tyle duże że maszynista poczuje? Maszynista nie jest przyrządem pomiarowym.

nekhutsu 

Wysłany: 2014-06-06, 11:32   

Próbuję sobie wytłumaczyć dlaczego odpowiedź jest taka jaka jest i przychodzi mi do głowy następujący pomysł - z pewnością zmiana prędkości jest znakiem, że coś się stało z wagonami, maszynista raz na jakiś czas spogląda na licznik i to, że popatrzył akurat w tym momencie nie ma żadnego znaczenia, ważne, że popatrzył i zauważył zmianę.

Neptun 

Wysłany: 2014-06-06, 18:19   

Ok, zadanie już zrobiłem i jednak krk.korki miał rację- vp nie jest żadną określoną prędkością, myliłem się. Po prostu przeczytałem rozwiązanie zbyt pobieżnie i uderzony zdaniem ''Prędkość pociągu wzrosła od prędkości vo do wartości vp'' pomyślałem że te vp to jakaś konkretna, specjalna prędkość, a to po prostu ta prędkość, dla której maszynista się zorientował że wagony się oderwały.

Wiem, że nie ja jestem od sądzenia, ale zadanie moim zdaniem średnio pomyślane - założenie o stałości siły jest dosyć dziwne, a polecenie o tym żeby powiedzieć, skąd maszynista wywnioskował że wagony się oderwały to bardziej zgadywanie niż konkretna analiza fizyczna.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

pitek 

Wysłany: 2014-06-08, 20:08   

Przepraszam za lekki spam, ale z jakiego zbiorku jest to zadanko? :)

Neptun 

Wysłany: 2014-06-09, 16:45   

Wybrane zadania z 43 Olimpiad Fizycznych W. Ungier M.Hamera wyd. MAGIPPA

Odpowiedz do tematu