Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana kształtu ciał stałych pod wpływem zmiany temperatury
Autor Wiadomość
Neptun 

Wysłany: 2015-08-09, 17:56   Zmiana kształtu ciał stałych pod wpływem zmiany temperatury

Zainteresował mnie problem, którego nie potrafię rozwiązać.
Rozważmy izotropowe ciało stałe w kształcie np. stożka. Zwiększamy temperaturę tego ciała. Grawitację pomijamy. Jak zmieni się kształt naszego stożka? To dalej będzie stożek, czy może kształt ciała się zmieni? Jeśli kształt się zmieni, to w jaki sposób?

Tak właściwie to najbardziej interesuje mnie model teoretyczny, który uwzględniałby zmianę kształtu w ogólnym przypadku (rozszerzanie anizotropowe) i z którego w sposób jasny wynikałoby, jak kształt zmienia się w przypadku izotropowym, przy założeniu że zmiana objętości jest proporcjonalna do zmiany temperatury (wiem, że to jest przybliżenie i w rzeczywistości te zależności są z pewnością bardziej skomplikowane). Ja nic takiego nie znalazłem, będę wdzięczny za wszelkie informacje.

topik 

Wysłany: 2015-08-11, 23:57   

Nie jestem mechanikiem, ale w prostych obliczeniach technicznych stosuje się "model" dL = rozszerzalność temperaturowa * bierzacaDlugość * dT. Do wyjaśnienia tego wystarczy model ciała stałego z podstawówki. Kulki są tak blisko że prawie się stykają, i chcą się zejść, ale ich wstrząsy rozpychają je na boki. Nie wnikaj w kształt w drobinek, ani w ich ułożenie, przyjmij że średni ruch to "kula". Jeśli będziesz miał zewnętrzne wymuszenie temperatury to rozszerzenie wyjdzie Ci anizotropowe. Jeśli zawiesisz stożek na cienkim sznurku w próżni ostra krawędź będzie cieplejsza i wyjdzie Ci jakiś dziwny kształt. Rozrysuj to sobie :) .

Odpowiedz do tematu