Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Krążek i wiadro
Autor Wiadomość
bobek61 
Trec93

Wysłany: 2016-04-21, 01:33   Krążek i wiadro

Dzień dobry, parę godzin próbowałem domniemać się w jaki sposób autor doszedł do odpowiedzi, nie mam pojęcia i nie miałem żadnego przebłysku jak "rozwiązać powyższy układ równań". nie wiem dlaczego nie wiem co jest grane, zadania też nie mogę rozwiązać, liczby nie robią sensu ani jednostki.

Bardzo chce wiedzieć w jaki sposób doszedł do takiego wniosku i w jaki sposób rozwiązał ten układ równań wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny, omęczyłem się dzisiaj już tym zadaniem parę godzin to jest niewiarygodne, będę bardzo bardzo wdzięczny za pomoc, zamieszczam zdjęcia treści i odpowiedzi, ten układ równań który skonstruował jest w odpowiedzi.

Treść zadania w skrócie:
Moment bezwładności krążka wynosi , natomiast masę linki pomijamy.
Jakie jest przyspieszenie wiadra.

Treść zadania bo kazali w regulaminie:
Na krążek o masie 2 kg i promeniu 40 cm nawinięto nierozciągliwą linkę, do której końca przymocowano niewielkie wiadro o masie 0,5 kg. Następnie wyznaczano przyspieszenie, z jakim wiadro opada.
Do wiadra wielokrotnie dolewano po 0,5 kg wody, tak, że podczas ostatniego eksperymentu w wiadrze znajdowało się 2,5 kg wody. W tabeli zamieszczono wartości przyspieszenia wiadra z wodą w zależności od masy wody w wiadrze.

korki_fizyka 

Wysłany: 2016-04-21, 03:11   

Układy r-ń rozwiązuje się najczęściej metoda podstawiania, czego konkretnie nie rozumiesz? Przecież na tych dwóch stronach A4 masz kawa na ławę wszystko wyjaśnione.

bobek61 
Trec93

Wysłany: 2016-04-21, 13:13   

korki_fizyka napisał/a:
Układy r-ń rozwiązuje się najczęściej metoda podstawiania, czego konkretnie nie rozumiesz? Przecież na tych dwóch stronach A4 masz kawa na ławę wszystko wyjaśnione.

No właśnie ja chyba musze czegoś nie widzieć nie moge sobie poradzić z tym podstawianiem, może troche i wstyd ale nie moge wyznaczyć przyspieszenia

Z tego wyznaczam a

nie wiem jakie jest więc wyznaczam z drugiego wzoru

No i dalej nic nie ma sensu nie wychodzi mi tak jak autorowi, nie wiem w jaki sposób z tych informacji mam wyznaczyć a nie wiem czy coś robie źle w matmie czy nie rozumiem czegoś.

Dla śmiechu wstawie mój wynik po podstawianiu jednostki jakieś z kosmosu w ogóle gorzej się nie da:

psi 

Wysłany: 2016-04-21, 16:03   

Popełniłeś błąd w obliczeniach . Fragment przekształceń .

bobek61 
Trec93

Wysłany: 2016-04-21, 19:56   

Dziękuje za pomoc, udało mi się wyznaczyć po podstawieniu tego co napisałeś @psi.

Dzięki wielkie, już teraz widze gdzie popełniłem błędy.

Odpowiedz do tematu