Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Linie na widmie promieniowania gwiazd.
Autor Wiadomość
Arcturus 
Licealista

Wysłany: 2016-08-24, 20:26   Linie na widmie promieniowania gwiazd.

Witam serdecznie.

Problem który mnie nurtuje to fakt występowania ciemnych linii w widmie gwiazd (np. linii Fraunhofera). Uczyłem się na fizyce w szkole, że taki wygląd linii jest efektem przejścia światła o widmie ciągłym z centrum Słoneczka przez jednoatomowe gazy. O ile oczywiście dobrze zrozumiałem, cząsteczki takiego gazu pochłaniają tylko interesujące je fotony o określonej długości fali i dlatego obserwujemy braki w widmie. Jednakże uczyłem się również że taka cząsteczka gazu która absorbowała foton, chce powrócić do stanu podstawowego poprzez emisje fotonu o tej samej długości fali jaki pochłonęła, tylko że w dowolnym kierunku, więc część z tych fotonów wyemitowanych przez gaz również powinna dotrzeć do naszego spektroskopu. Idąc tym tokiem rozumowania, nie widzielibyśmy pustych miejsc w widmie Słońca, a tylko miejsca o mniejszym natężeniu światła. I jeszcze jedna rzecz. Czy obserwując Słońce aby na pewno można wnioskować że pierwiastki których linie zaobserwowaliśmy występują w Słońcu, a nie w atmosferze Ziemi, czy gazach międzygwiezdnych przez które światło przechodzi?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

Odpowiedz do tematu