Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Grawitacja masa na Marsie
Autor Wiadomość
piotr432 

Wysłany: 2016-09-20, 18:03   Grawitacja masa na Marsie

Zadanie 1
Oblicz, jaki ciężar będzie miał kosmonauta na Marsie, jeżeli jego masa z pełnym oprzyrządowaniem wynosi m=80kg, masa Marsa to M=6,34⋅1023kg, promień zaś planety R=3,39⋅106m.

Dane:
m=80kg

Czyli... chyba korzystam Siła wzajemnego przyciągania grawitacyjnego astronauta przyjmę jako punkt materialny.

Najwyżej, że zrobiłbym to w inny sposób np. biorąc stosunek masy Ziemi i Marsa oraz promień Ziemi i Marsa. Podstawił stosunek oraz mógł pomnożyć przez F=mg ( biorąca masę i g ziemi ) W sumie nie wiem czy coś z tego co napisałem to ma sens.

krk.korki 

Wysłany: 2016-09-21, 00:44   

przyrównaj wzór na "dużą" i "małą" siłę grawitacji, z tego wylicz g na marsie i podstaw do wzoru na ciężar Q = mg

piotr432 

Wysłany: 2016-09-21, 13:15   

Chodzi ci o wzory.
F=mg
F=

krk.korki 

Wysłany: 2016-09-21, 13:42   

tak.
W sumie wychodzi na to samo jak policzenie po prostu siły "dużej" grawitacji, ale używasz tutaj też wzoru, Q = mg który wg niektórych musi się pojawić jeśli mowa o ciężarze.

piotr432 

Wysłany: 2016-09-21, 14:58   

Ok. Dziękuje jeszcze krótko odnosząc się do mojego pomysłu. Czy takim stosunkiem też dałbym radę ? Czy to zła koncepcja i tle ?

Mam jeszcze jednio zadanie: Rozważ, dlaczego ciężar ciała na biegunie jest większy niż na równiku. Załóżmy, że turysta stanął na biegunie Ziemi i zważył na wadze sprężynowej swój plecak – waga wskazała . Następnie znalazł się na równiku, gdzie również zważył na wadze sprężynowej swój plecak. Jak myślisz, czy waga wskazała tę samą wartość? Mając następujące dane: przyspieszenie ziemskie na biegunie , promień Ziemi i okres obrotu Ziemi dokoła osi , oblicz ciężar plecaka na równiku. Przyjmij, że Ziemia ma kształt kuli.
Dodam, że zadanie pochodzi z : https://ilf.fizyka.pw.edu.pl/podrecznik/1/1/5

Dane:

Sz:

mam także obliczając ( przyspieszenie na równiku powinno mi to wyjść)

Dobrze myślę czy wszystko źle ? Bardziej mi zależy na tym aby mi ktoś wytknął błąd w moim rozumowaniu niż to po prostu obliczał. Dlatego bardziej stawiam na wyjaśnienie niż na obliczeniach.

krk.korki 

Wysłany: 2016-09-21, 17:28   

ten twój stosunek to poprostu wyliczenie g na Marsie i przestawienie go jako x*gziemskie

na równiku działa siła ciężkości i siła odśrodkowa. Najlepiej rozważ to na siłach właśnie.

piotr432 

Wysłany: 2016-09-21, 18:00   

krk.korki napisał/a:
ten twój stosunek to poprostu wyliczenie g na Marsie i przestawienie go jako x*gziemskie

A poniekąd o to nie chodziło żeby wyliczyć g Marsa a potem obliczyć ciężar na Marsa bo wszędzie masa jest taka sam wkońcu. Dobra mniejsza może po prostu jestem głupi.

Co do następnego zadania. Nie miałem jeszcze nic o sile odśrodkowej o dośrodkowej miałem.
Choć patrząc na oba wzory wychodziło by na to, że to się równoważy ze sobą.
Z drugiej strony moja zabawa na wzorach wychodziło by to samo no ale nie wiem. Ja fizykę dopiero powtarzam. Fajnie jakbyś mi wskazał błąd w ewentualnych przemyśleniach.

krk.korki 

Wysłany: 2016-09-21, 21:54   

Siła dośrodkowa i odśrodkowa to ta sama siła (co do wartości), różnica jest taka że albo patrzymy na poruszające się ciało z zewnątrz i zastanawiamy się co je trzyma w miejscu (dośrodkowa), albo patrzymy z punktu widzenia ciała i rozważamy siłę bezwładności, która je wypycha na zewnątrz (tak jak na karuzeli czujesz że cię na zewnątrz wyrzuca - to jest odśrodkowa)
I dlaczego ma się równoważyć? Jakby się równoważyło to by na równiku żadna siła nie działała a chyba tak nie jest.

Odpowiedz do tematu