Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
klocki z tarciem
Autor Wiadomość
bO3 
bO3

Wysłany: 2016-11-20, 18:46   klocki z tarciem

Cześć,
mam problem z zadaniem z równi. Wybaczcie, że całą treść wrzucam w załączniku, ale przepisywałem specjalnie na kartkę i dopiero później przeczytałem regulamin.

O co w ogóle chodzi? Chodzi mi o podpunkt "b". "A" udało mi się obliczyć bez problemu, ale nie bardzo wiem jak zabrać się za ten drugi. Mając wyznaczony wzór na przyspieszenie, aż prosi się, żeby podstawić tam kąt 60 stopni i obliczyć jakie będzie przyspieszenie. Problem w tym, że nie możemy tak zrobić, ponieważ nie wiemy w którą stronę poruszać się będzie układ, więc nie możemy określić, w którą stronę skierowane będzie tarcie klocka o powierzchnię, co oznacza, że nie wiemy z jakim znakiem mamy człon z cosinusem we wzorze na przyspieszenie.

Nie proszę o całe rozwiązanie, ale o jakieś wskazówki od czego tutaj zacząć :)

Pozdrawiam

WP_20161120_17_33_47_Pro.jpg
treść
Plik ściągnięto 14 raz(y) 223,81 KB

krk.korki 

Wysłany: 2016-11-20, 20:09   

najpierw sprawdź przypadek jakby tarcia nie było, w ten sposób dowiesz się w którą stronę porusza się układ. Wystarczy porównać siły równoległe do równi po obu stronach i sprawdzić która jest większa.

bO3 
bO3

Wysłany: 2016-11-20, 22:44   

Masz rację, czyli siłami równoległymi będzie siła zsuwająca oraz naciąg. Układ równań bez tarcia upraszcza mi się do:

Z tego mogę wyznaczyć przyspieszenie , czyli układ nadal porusza się w górę równi.
Wynika z tego, że wzór na przyspieszenie układu z załącznika nadal jest aktualny.
Tyle, że jeżeli teraz podstawie do niego wartości liczbowe to wychodzi:
,
czyli układ nadal powinien poruszać się w górę, tyle że odpowiedź do zadania mówi, że układ pozostanie w spoczynku.
Nie wiem czy mam gdzieś błąd w rozumowaniu, czy może coś jest nie tak? Może wyrażenie (1-1,045) przy użytych przybliżeniach można zaokrąglić do 0? Wtedy przyspieszenie rzeczywiście wychodziłoby równe 0

krk.korki 

Wysłany: 2016-11-20, 23:31   

no ale popatrz dobrze. Wychodzi a<0 czyli bez sensu bo to by znaczyło, że w drugą stronę poleci. A jak masz coś takiego, oznacza to tyle, że ciało nie będzie się ruszać.

bO3 
bO3

Wysłany: 2016-11-20, 23:52   

No tak, masz rację :) mam jeszcze tylko pytanie o samą wartość tarcia- ciało się nie porusza więc teoretycznie powinniśmy brać pod uwagę tarcie statyczne, prawda? Tyle, że z danych które posiadamy nijak nie mamy tego jak policzyć. Niestety nie mam dostępu do tej części odpowiedzi, ale wnioskuję, że liczymy normalnie tarcie kinetyczne?

krk.korki 

Wysłany: 2016-11-21, 00:24   

na statyczne/kinetyczne jest ten sam wzór, tylko współczynnik trochę innny.
tu chodzi o to że to co wyliczasz ze wzoru T = mi*N to tarcie MAKSYMALNE. Jeśli mniejsze wystarczy aby ciało utrzymać w miejscu to będzie mniejsze, jeśli ciała nie da się utrzymać to będzie maksymalne. W zadaniach raczej nigdy się nie rozróżnia statycznego/kinetycznego.
A jak to policzyć? Nie wiem po co bo zwykle tego się nie liczy, ale skoro już wiesz że klocek się nie porusza to przyjmij a = 0 i policz jakie będzie tarcie

Odpowiedz do tematu