Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[ Wyższa] Wpływ masy pojazdu na konieczność stosowania inneg
Autor Wiadomość
arturooo3 

Wysłany: 2016-11-26, 20:49   [ Wyższa] Wpływ masy pojazdu na konieczność stosowania inneg

Dzień dobry !
Jestem tutaj nowy, mam nadzieję, że dobry dział, jeżeli zły - proszę o przeniesienie do właściwego.

Spotkałem się z problemem udowodnienia przyjaciółce swojej teorii.
Teoria brzmi następująco - im cięższy samochód tym ciężej odkręcić koła (felgi).

Teoria została gdzieś prawdopodobnie jedynie zasłyszana, zdała się być logicznie poprawną i podana została dalej. Dodatkowo wiedza o tym, że istnieją różne klucze do różnych wagowo pojazdów utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Przykładowe klucze w linku: http://www.lewor.pl/infor...h-i-dostawczychhttp://www.lewor.pl/infor...h-i-dostawczych
Klucze charakteryzują się momentem siły wyrażanym w Nm, oraz przeznaczeniem - zróżnicowaną wagą pojazdów.

Moje pytanie brzmi - czy teoria jest prawdziwa? Im cięższe auto tym trudniej będzie odkręcić (samodzielnie, przy użyciu prostego klucza) koło? Czy waga pojazdu, używanego przez kilka miesięcy (jeżdżącego oraz stojącego) wpłynie na trudność (konieczność użycia większej siły) do odkręcenia śruby?

Jeżeli teoria jest prawdziwa czy mógłby ktoś mi tutaj pomóc i przedstawić dlaczego, jakie prawa za tym stoją oraz wzory?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

krk.korki 

Wysłany: 2016-11-27, 01:50   

co to ma wspólnego ze szkołą wyższą?
W linku który podałeś nie znalazłem nic na temat, że różne klucze są do aut o różnej masie, więc nie wiem skąd czerpiesz wiedzę że istnieją różne klucze do różnych wagowo pojazdów.
Waga może ma jakiś wpływ, ale raczej mały. Większy wpływ ma rodzaj stosowanych śrub i to jak mocno zostały przykręcone.

arturooo3 

Wysłany: 2016-11-27, 12:01   

Proszę moderatorów o wymoderowanie jeżeli oznaczenie błędne :) .
W technikum na poziomie zaawansowanym mnie tego nie douczyli.

Związek z masą jest w zdaniach przy wybranych modelach:

Podstawowym kluczem 1/2” jest IR 131 S.
610 Nm siły daje radę odkręcić śruby w przypadku 90% samochodów osobowych
"Do odkręcania kół w samochodach osobowych i dostawczych używa się kluczy pneumatycznych udarowych (także akumulatorowych) z siłą powyżej 600 Nm z czpieniem na nasadki 1/2” i 3/4”."

Najmocniejszym kluczem w klasie 1/2” jest model IR 2235 QTiMAX
moc 1220 Nm - odkręci śruby kół w 95% pojazdów do 3,5t

Jeśli chodzi o klucze z wrzecionem na nasadki 3/4” to na wyróżnienie zasługują dwa modele IR 259 i 2145. Klucze te odkręcą koła w większości samochodów dostawczych i lekkich ciężarówek.
1424 Nm siły

Odpowiedz do tematu