Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Problem ze stałością momentu pędu w ruchu orbitalnym
Autor Wiadomość
EdvinVanCleef 

Wysłany: 2017-01-09, 19:49   Problem ze stałością momentu pędu w ruchu orbitalnym

Witam
Ostatnio podczas obliczeń numerycznych natrafiłem na pewien problem. Mianowicie dla orbit eliptycznych nie mogłem uzyskać stałego momentu pędu. Chciałem znaleźć funckję L(z) gdzie "z" jest anomalią prawdziwą. Dla wszystkich mimośrodów różnych od 0 moment pędu nie był stały , a powinien być. Obliczenia przebiegły następująco L(m,V,R)=m*VxR , V(R)=((2*pi*a)/T)*(2a-R/R)^(1/2) R(z)=p/(1+e*cos(z)) gdzie p=a*(1-(e^2)) . Dla żadnego mimośrodu innego niż 0 funkcja nie była stała. Używałem w 2 programach do rysowania wzorów. Dodam że L było stałe jedynie dla apocentrum i perycentrum , ale dla wszystkich innych anomalii moment pędu był inny.
Dodam że sprawdzałem to ponadto rozważając 2 ciała o odpowiednich proporcjach mas i półosi wielkich. Żadna kombinacja mimośrodów nie daje funkcji stałej. Proszę o wskazanie błędu w rozumowaniu , gdyż jak wiadomo w polu siły centralnej nie ma momentu siły a więc L(z) musi być stałe.

Odpowiedz do tematu