Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pamięć magnetyczna
Autor Wiadomość
adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-06-10, 12:19   pamięć magnetyczna

Czytałem coś niecoś o pamięci. O polu magnetycznym, głowicach itp. ale dalej nie jestem w stanie zrozumieć jak np. za pomocą pola magnetycznego utworzyć na karcie bankomatowej pasek magnetyczny i w sklepie dla mamy z karty zostają zabrane pieniądze na inne konto. Jest tyyyle kart bankomatowych- jak za pomocą pola magnetycznego zapisać informację, że akurat ta a nie inna karta bankomatowa jest mamy...? Czy każda karta jest poddawana polu magnetycznemu o różnej częstotliwości? Wobec tego musi być ich chyba z milard jak nie więcej... ? Jak to funkcjonuje??

krk.korki 

Wysłany: 2017-06-10, 20:40   

pasek magnetyczny to kawałek plastiku z pyłkami żelaza. Tworzy się go w fabryce a nie głowicy. Głowica magnesuje (czyli nagrywa) albo odtwarza ten pasek.

Na pasku dane są zapisane w postaci zero-jedynkowje, zapisuje się ustawiając pole magnetyczne fragmentu paska w jakąś stronę (silny magnes magnesuje i ustawia te pyłki żelaza na pasku). Fragmentów masz pewnie kilkadziesiąt tysięcy, każdy możesz zamagnesować w dowolną stronę i w ten sposób zapisać długi numer karty i inne informacje. Na karcie raczej nie zapisuje się właściciela, tylko numer jest przetwarzany przez terminal, ale w sumie nie znam się na tym, może się zapisuje.

Bardzo podobnie działa zapis magnetyczny na taśmach magnetofonowych, taśmach VHS i dyskach twardych.

adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-06-11, 21:12   

Miałem na informatyce system binarny 0-1. Wiem tylko tyle, jak to się liczy (potęgi dwójek), ale nie wiem jak to wygląda w praktyce... Chciałbym kiedyś być w fabryce, w której to się produkuje... czy to jest możliwe, żeby na własne oczy to zobaczyć? Szukałem filmików na youtube, ale nici z tego... Czytałem o głowicach, jak są zbudowane, itp. ale trudno mi zrozumieć jak np. numer 1234 zapisać na pasku z pyłkami żelaza (ferromagnetyk). Trudno mi to sobie wyobrazić...

Czytałem też, że lepszy jest zapis optyczny... tu mamy światło... Światło można traktować jako falę, albo jako cząstkę... Jak za pomocą fotonów można zapisać informację?

krk.korki 

Wysłany: 2017-06-11, 22:21   

poszukaj w internecie jak zamienić 1234 na binarne. Wychodzi 10011010010. Teraz to zapisujesz na pasku - jedynki to kawałek, który ma biegun magnetyczny N w góre, zera to kawałek, który ma N w dół. Głowica to po prostu silny elektromagnes - ustawiasz na niej N albo S i tak magnesuje się kawałek pod nią.

Zapis optyczny polega na zmienianiu jakiegoś materiału światłem. W płytach CD/DVD polega to na wypalaniu w plastiku dołków tam gdzie mają być 0, zostawianiu górek tam gdzie są 1 (albo odwrotnie, nie pamiętam). Potem inny laser świeci i odczytuje 0 albo 1. Jest to jakby inna wersja kodu Morse'a - to cała filozofia.

adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-06-12, 16:14   

DZIĘKI WAM :)

Odpowiedz do tematu