Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
światło
Autor Wiadomość
adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-06-21, 18:33   światło

Czytałem, że prędkość światła jest stała i wynosi 300 000 km/s. To bardzo duża prędkość. Widziałem zadania, w których prędkości się dodaje lub odejmuje, bo wszystko zależy od układu odniesienia, ale nie dla światła. Jeśli jeden odbiornik będzie się oddalał, a drugi przybliżał w stronę światła, to obydwa zarejestrują światło jednocześnie. Ale czytałem, że jeśli na Słońcu coś by się stało to po 8 minutach dotarłoby to dopiero na Ziemi. Nic nie może być szybsze niż prędkość światła. A gdyby było tak, że jeden odbiornik jest oddalony od światła o 400 000km, a drugi o 200 000km to światło prędzej dotarłoby do tego oddalonego o 200 000 km? I jeszcze jedno: Prędkość światła jest stała i czy tylko dlatego nie można z nią składać prędkości?

AiDi 
fizyk teoretyk

Wysłany: 2017-06-21, 19:35   

Tak, prędzej dotarłoby do tego bliższego odbiornika.
Co do drugiego pytania to trzeba zdefiniować co rozumiemy przez "składanie prędkości". Jest to procedura pozwalająca wyznaczyć z jaką prędkością porusza się ciało w układzie wiedząc:
1. z jaką prędkością porusza się w układzie ,
2. z jaką prędkością porusza się nasz nowy układ względem starego.
W ogóle nazwa dla mnie nieadekwatna, ale mniejsza z tym.
I np. możesz rozpatrywać ruch światła w układzie i zmierzyć tam prędkość , a potem przejść do innego układu . I w przypadku tego nowego układu dalej otrzymasz .
Jedyne ograniczenia jakie mamy to takie, że ten nowy układ musi poruszać się z prędkością mniejszą niż : można udowodnić, że nie istnieje układ odniesienia poruszający się z prędkością światła, a więc taki w którym światło spoczywa.

Cytat:
Jeśli jeden odbiornik będzie się oddalał, a drugi przybliżał w stronę światła, to obydwa zarejestrują światło jednocześnie.

To nie jest prawda, bo "jednocześnie" zależy od układu odniesienia.

adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-06-21, 21:19   

AiDi napisał/a:

To nie jest prawda, bo "jednocześnie" zależy od układu odniesienia.

A względem obserwatora na Ziemi? Nie wiem dokładnie jak mam to rozumieć...
Czyli światło prędzej dojdzie do odbiornika, który się zbliża niż do tego, który się oddala?

AiDi 
fizyk teoretyk

Wysłany: 2017-06-21, 22:44   

Jeśli weźmiemy obserwatora, względem którego odbiorniki poruszają się w przeciwne strony, to światło szybciej dojdzie do odbiornika, który porusza się do światła. Bo światło będzie miało mniejszą odległość do pokonania.
W sumie to ten fakt jest inwariantem, nie zależy od układu odniesienia. Jedyne co zmieni się to współrzędne czasoprzestrzenne. Przepraszam za zamieszanie :)

Odpowiedz do tematu