Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
trzy pytania
Autor Wiadomość
adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-06-24, 17:43   trzy pytania

1) Kiedyś sądzono, że światło rozchodzi się w eterze. Czytałem, że światło to rozchodzące się zaburzenie pola elektrycznego i pola magnetycznego i nie potrzebuje ośrodka złożonego z cząsteczek tak jak rozchodzące się fale dźwiękowe. Czy można to jakoś wytłumaczyć- dlaczego tak jest ze światłem?
2) Fale dźwiękowe rozchodzą się szybciej w wodzie niż w powietrzu. Czytałem kiedyś, że żołnierz wpadł do wody, bo rzucono granat. Czy usłyszał on dwa wybuchy- jeden w wodzie, a drugi w powietrzu mimo tego, że rzucono tylko jeden granat?
3) Kolega mi powiedział, że samochód, który miałby poruszać się z prędkością światła musiałby mieć zbiornik na paliwo w wielkości naszej planety Ziemi- czy to prawda?

AiDi 
fizyk teoretyk

Wysłany: 2017-06-24, 20:30   Re: trzy pytania

adamek2002 napisał/a:
Czy można to jakoś wytłumaczyć- dlaczego tak jest ze światłem?

A czy można wytłumaczyć, dlaczego musiałoby mieć jakiś ośrodek? ;) Fale elektromagnetyczne to zaburzenie pola elektromagnetycznego, czyli dalej pole. A pole elektromagnetyczne nie potrzebuje materii by móc istnieć. Jest bytem samym w sobie, niezależnym od reszty.

Cytat:
3) Kolega mi powiedział, że samochód, który miałby poruszać się z prędkością światła musiałby mieć zbiornik na paliwo w wielkości naszej planety Ziemi- czy to prawda?

Nieprawda, ponieważ samochód (ani żaden obiekt, który masę posiada) poruszać się z prędkością światła nie może. I nie chodzi tu o brak możliwości technicznych, to jest brak możliwości fizycznych. Więc, jak kolega powie "no ale tak teoretycznie załóżmy, że może", to możesz mu powiedzieć, że takie założenie jest sprzeczne z fizyką. Czyli innymi słowy: założenie jest bez sensu. A jak założysz sobie coś sprzecznego z fizyką, to równie dobrą odpowiedzią będzie "samochód musiałby być ciągnięty przez różowe jednorożce grające Led Zeppelin". Doświadczenia myślowe nie polegają na wymyśleniu sobie czegokolwiek. To co się wymyśla musi być zgodne z fizyką. Może nie być realizowalne technicznie, ale nie może być sprzeczne z prawami fizyki. A to co kolega powiedział jest.

Cytat:
Czy usłyszał on dwa wybuchy- jeden w wodzie, a drugi w powietrzu mimo tego, że rzucono tylko jeden granat?

Jak mógł usłyszeć dwa wybuchy skoro jak granat wybuchł to był w wodzie? ;) Ogólnie to pewnie da się tak zrobić teoretycznie, tylko najpierw musiałby być w wodzie, a potem z niej wyskoczyć, a granat najlepiej jakby wybuchł tuż przy powierzchni wody. Pomijamy oczywiście samo to, że wybuch "zmąci" wodę. Dlatego w sumie najlepiej to rozpatrzeć po prostu źródło dźwięku.

Odpowiedz do tematu