Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
gaz doskonały
Autor Wiadomość
adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-07-23, 21:43   gaz doskonały

Jest taka sytuacja:
jest pudełko, a w nim gaz doskonały; parametry: ciśnienie p, temperatura T, objętość V
Potem wypompujemy gaz doskonały i w te pudełko położymy izolacyjną przegrodę w połowie tego pudełka, a następnie wpompujemy tą samą ilość gazu doskonałego co przedtem.
I co się stanie z parametrami?
ciśnienie chyba wzrośnie dwukrotnie (tak mi się wydaje, bo dwukrotnie zmniejszamy objętość pudła), objętość zmaleje dwukrotnie na wskutek przegrody, więc wyniesie 1/2V.
A co się stanie z temperaturą T?
Mam dwie możliwości i nie wiem, która jest poprawna:
1) Temperatura pozostanie taka sama- tyko dlaczego?
2) Skoro zmniejszamy dwukrotnie pomieszczenie (pudełko) to cząsteczki zaczną się odbijać od siebie i szybciej poruszać, bo przestrzeń między nimi się zmniejszy. A skoro energia kinetyczna gazu wzrośnie- to również temperatura wzrośnie... tylko ile razy i dlaczego?
OD CZEGO ZALEŻY TEMPERATURA GAZU DOSKONAŁEGO- JAK NA NIĄ WPŁYWA CIŚNIENIE I OBJĘTOŚĆ?
W internecie znalazłem równanie gazu doskonałego, ale nie wiem jak je tu użyć...

korki_fizyka 

Wysłany: 2017-07-24, 05:23   

Nikt nie rozumie twoich postów, chyba tylko ty sam :)

adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-07-24, 10:24   

Wystarczy tylko przeczytać- czy zmiana ciśnienia gazu doskonałego (podwyższenie dwukrotne) i zmiana objętości (zmniejszenie dwukrotnie) wpłynie na temperaturę gazu doskonałego, czy coś się zmieni?
WZÓR: pV=RT
czyli 2p*1/2V=RT
Ze wzoru wynika, że nic się nie stanie z temperaturą.
A mnie głowi jedno pytanie:
Skoro objętość pudła, w którym był gaz zmniejszono dwukrotnie, to ta sama ilość gazu została niejako ściśnięta, więc odległość między cząsteczkami zmaleje i będą szybciej się od siebie odbijać, a co za tym idzie- wzrośnie energia kinetyczna gazu, czyli nastąpi wzrost temperatury gazu?

bartekm 

Wysłany: 2017-07-24, 10:40   

A co ma odbijanie cząsteczek do ich energii kinetycznej? Gaz nie może sam się podgrzać, zgodnie z pierwszą zasadą termodynamiki trzeba mu dostarczyć energii na sposób pracy lub ciepła. Jeśli wtłaczasz tą samą ilość gazu do mniejszego naczynia to musisz wykonać większą pracę i tym sposobem zwiększysz jego energię wewnętrzną a zatem wzrośnie temperatura. W praktyce te zmiany są niewielkie dlatego można założyć, że temperatura jest stała.

adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-07-24, 13:02   

bartekm napisał/a:
A co ma odbijanie cząsteczek do ich energii kinetycznej?

Temperatura jest miarą energii kinetycznej cząstek materii (atomów, cząsteczek, jonów itp. ). Im wyższa jest jej wartość, tym większą średnią energię kinetyczną mają.

Jeśli cząstki szybko się odbijają od siebie, to mają większą Energię Kinetyczną, więc wzrata temperatura- czy dobrze rozumuję?

krk.korki 

Wysłany: 2017-07-24, 13:29   

nie. Temperatura to miara Ek. A na Ek wpływ ma prędkość cząstek a nie odbijanie. To cząsteczki mając większą prędkość będą częściej się odbijać nie musi być prawdą - jak zwiększysz objętość, to pomimo większej prędkości mogą się rzadziej odbijać.

AiDi 
fizyk teoretyk

Wysłany: 2017-07-24, 14:07   

Odbijanie ma związek z ciśnieniem, a nie temperaturą. Zmniejszając objętość powodujesz właśnie, że cząsteczki będą się częściej odbijać, więc wzrośnie ciśnienia. Odbijanie natomiast nie zmienia (średniej) energii kinetycznej cząstek.

adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-07-24, 14:29   

I wszystko jasne :) Chciałbym być kiedyś Pana studentem :) )

Odpowiedz do tematu