Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
siła pływowa
Autor Wiadomość
adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-08-03, 16:54   siła pływowa

W internecie jest rysunek: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ywy_morskie#/media/File:Field_tidal.png przedstawiający pływy. Wiem, że są największe, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawią się w jednej linii.
Ale nie rozumiem, dlaczego księżyc będący na prawo od Ziemi powoduje, że wybrzuszenia pojawiają się po obu stronach Ziemi (narysowane) jednocześnie w tym samym czasie i taką samą wartością... na rysunku to widać...
Myślałem, że tylko z jednej strony- tak jak ktoś ciągnie sznurek powiedzmy w prawo to wszyscy idą w prawą stronę... A na rysunku jest wybrzuszenie do góry po obu stronach- widać przed Ziemią i za Ziemią...

I jak to się dzieje, że pływy hamują ruch Ziemi i powodują ucieczkę księżyca?

korki_fizyka 

Wysłany: 2017-08-03, 18:39   

Na wakacje proponuję obejrzeć kultowy serial : http://www.filmweb.pl/ser...999-1975-107630

adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-08-03, 20:24   

Nie wiem dlaczego na rysunkach przedstawiających pływy syzygijne wybrzuszenia oceanów na naszej planecie są powiedzmy w ten sposób ukazane:
Słońce-----wybrzuszenie----ZIEMIA-----wybrzuszenie--------Księżyc . Nie wiem dlaczego z przodu i z tyłu Ziemi jest wybrzuszenie... Księżyc jest bliżej Ziemi, dlatego przyciąga bardziej oceany, a Słońce duużo dalej i mimo tego, że ma masę dużo mniejszą działa słabiej na oceany. I czy dobrze rozumiem:
SŁOŃCE----mniejsze wybrzuszenie-------ZIEMIA-------większe wybrzuszenie-------Księżyc.

a) Dlaczego w książkach na każdym rysunku jest narysowane takie same wybrzuszenie po obu stronach?
b) Czy chodzi o to, że im bliżej obiektu, tym szybciej porusza się drugi krążący względem niego obiekt? I wybrzuszenie powoduje bliższą odległość Księżyca względem Ziemi?
I dlatego szybciej pędzi?
c) Księżyc pędzi szybciej, ale co powoduje, że się oddala?
d) Doba Ziemi wydłuża się o 0,002s na 100 lat. Czy Ziemia zwalnia ze względu na tarcie pomiędzy lądem a wybrzuszeniem pływowym, które występuje po obu stronach planety (z przodu i z tyłu) tylko podczas pływów syzygijnych?

Odpowiedz do tematu