Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
parę pytań z astronomii
Autor Wiadomość
adamek2002 
adamek2002

Wysłany: 2017-08-02, 20:33   parę pytań z astronomii

1) Ziemia obraca się wokół Słońca, a Słońce wokół środka galaktyki- czy to że Słońce też obiega czarną dziurę i się porusza ma wpływ na widok sfery niebieskiej na Ziemi? Jeśli tak to jak? Czy może to powodować, że zmieniają się kształty gwiazdozbiorów na niebie, bo zmieniają się ich odległości? Czy dobrze myślę?
2) Dlaczego żeby zobaczyć gwiazdę, którą ujrzę powiedzmy dzisiaj na niebie, to jutro muszę ją zobaczyć 4 minuty wcześniej przed czasem? I czy ona będzie o tej samej godzinie co ujrzę następnego dnia przesunięta na zachód czy wschód i dlaczego?
3) Wielki Wóz i Wielka Niedźwiedzica to pojęcia często używane zamiennie... Czy się różnią?
4) Czy może być taka sytuacja, że Wielki Wóz będzie za kilkaset lat widziany na półkuli południowej? Jeśli tak to dlaczego?
5) Kometa to małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka.
Czy kometa krąży tak jak chce czy po określonym torze? I czy sublimacja lodu, z którego się składa może spowodować do tego, że przestanie istnieć? I czy Kometa Halleya może przestać powracać na Ziemię?

krk.korki 

Wysłany: 2017-08-07, 23:06   

1. jeszcze zobacz jaki jest okres obiegu i wtedy pomyśl czy warto się tym przejmować
2. bo Ziemia się obraca wokół słońca i jesteś w innym miejscu. Jak patrzysz na drzewo i widzisz je pod jakimś kątem, to gdy przejdziesz dwa kroki w lewo to widzisz je pod innym. A to że ziemia się kręci wokół własnej osi odpowiada obracaniu głowy o kąt.
3. Tym że chyba się składają z innych gwiazd, ale pewien nie jestem. Na pewno wymyśliły je inne osoby
4. Raczej nie, by się musiała Ziemia obkręcić na drugą stronę
5. Tak - elipsa, parabola, hiperbola. Tak. Nie - no chyba że się cała wytopi, albo jakieś duże ciało ją przechwyci.

korki_fizyka 

Wysłany: 2017-08-08, 08:56   

3) Wielka Niedźwiedzica (Ursa Major) składa się m.in. z gwiazd Wielkiego Wozu. Wystarczy sprawdzić w Wikipedii.

Odpowiedz do tematu