Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Einstein
Autor Wiadomość
marunio 

Wysłany: 2017-08-10, 20:13   Einstein

Mam parę pytań z OTW:
1.Masa Słońca zakrzywia czasoprzestrzeń w taki sposób, że choć Ziemia porusza się po linii prostej w czterowymiarowej czasoprzestrzeni nam się wydaje, że wędruje ona po orbicie eliptycznej w przestrzeni trójwymiarowej.
Ja tego nie rozumiem… dlaczego Ziemia ma się poruszać w linii prostej??
2. Czas płynie wolniej w pobliżu ciał o dużej masie, takich jak Ziemia i wynika to ze związku między E światła i jego częstością.
Wiem, że E=hf. Tylko nie wiem czemu w miarę jak światło wędruje w górę w polu grawitacyjnym Ziemi jego E maleje… ?Odbija się od Ziemi i E maleje?? Dlaczego maleje?? I dlaczego wydaje nam się, że blisko Ziemi czas płynie wolniej?
3. Paradoks bliźniąt. Jeśli ktoś poruszałby się ze stałą prędkością=c i nie hamował rakietą to czas płynąłby dla niego tak samo jak dla bliźniaka na Ziemi? Ale że rakieta musi zahamować i wrócić na Ziemię- to dlaczego czas płynie wolniej w rakiecie??

AiDi 
fizyk teoretyk

Wysłany: 2017-08-14, 14:39   Re: Einstein

marunio napisał/a:

Ja tego nie rozumiem… dlaczego Ziemia ma się poruszać w linii prostej??

"Linia prosta" oznacza tu najkrótszą krzywą łączącą dwa punkty. Na płaszczyźnie to odcinek, na sferze to łuk koła wielkiego. A czasoprzestrzeni to różne rzeczy mogą być. Takie "linie proste" nazywamy geodezyjnymi. A dlaczego swobodna Ziemia nieoddziałująca z niczym innym ma poruszać się po geodezyjnej? Na to nie da się odpowiedzieć, tak po prostu jest, taki mamy Wszechświat...

Cytat:
2. Czas płynie wolniej w pobliżu ciał o dużej masie, takich jak Ziemia i wynika to ze związku między E światła i jego częstością.

Skąd wziąłeś tę informację?

Cytat:
Tylko nie wiem czemu w miarę jak światło wędruje w górę w polu grawitacyjnym Ziemi jego E maleje… ?Odbija się od Ziemi i E maleje?? Dlaczego maleje?? I dlaczego wydaje nam się, że blisko Ziemi czas płynie wolniej?

Zadajesz pytania na które ciężko odpowiedzieć jakościowo... Ogólnie, obserwator zewnętrzny widzi, że zegary znajdujące się w "studni potencjału grawitacyjnego" płyną wolniej.

Cytat:
3. Paradoks bliźniąt. Jeśli ktoś poruszałby się ze stałą prędkością=c i nie hamował rakietą to czas płynąłby dla niego tak samo jak dla bliźniaka na Ziemi? Ale że rakieta musi zahamować i wrócić na Ziemię- to dlaczego czas płynie wolniej w rakiecie??

1. Nic co ma masę nie może poruszać się z prędkością c.
2. Podstawowa rzecz - każdemu czas płynie tak samo! Każdemu zegar tyka jedną sekundę na sekundę. Natomiast inne jest to co my widzimy u kogoś. Paradoks bliźniąt polega na tym, że jeden bliźniak widzi, że zegar drugiego tyka wolniej. I na odwrót, drugi widzi to samo u pierwszego. Nie ma to natomiast znaczenia, ważne jest to co zobaczą jak się spotkają i porównają zegary. A żeby tak się stało to jeden z bliźniaków musi zawrócić. Tu: https://www.matematyka.pl/408502.htm kiedyś to komuś opisywałem :)

marunio 

Wysłany: 2017-08-16, 15:52   Re: Einstein

marunio napisał/a:

Cytat:

Skąd wziąłeś tę informację?

Od Hawkinga (z jego ksiazki) i jej kompletnie nie rozumiem... Czy widzisz moze zwiazek?

A wracając do paradoksu blizniat. Przytocze Twoja wypowiedz:
"Odległość" w czasoprzestrzeni to nie to samo co odległość w "przestrzeni". Ba, ta w czasoprzestrzeni może być ujemna! Bliźniak w rakiecie pokonuje krótszą odległość w czasoprzestrzeni. Tak modelujemy czasoprzestrzeń w STW, głównie dlatego bo (jak to w fizyce bywa) takie podejście jest 100% zgodne z danymi doświadczalnymi.

Dlaczego blizniak w rakiecie pokonuje krotsza odleglosc w czasoprzestrzeni? Jak mam rozumiec odleglosc w czasoprzestrzeni i czym sie rozni od zwyklej odleglosci w przestrzeni?
I co to ozancza, ze odleglosc jest ujemna?

AiDi 
fizyk teoretyk

Wysłany: 2017-08-17, 10:42   Re: Einstein

marunio napisał/a:

Od Hawkinga (z jego ksiazki) i jej kompletnie nie rozumiem... Czy widzisz moze zwiazek?

Później sprawdzę wyprowadzenie.

Cytat:
Dlaczego blizniak w rakiecie pokonuje krotsza odleglosc w czasoprzestrzeni? Jak mam rozumiec odleglosc w czasoprzestrzeni i czym sie rozni od zwyklej odleglosci w przestrzeni?
I co to ozancza, ze odleglosc jest ujemna?

Zwykłą odległość w przestrzeni liczysz korzystając z "twierdzenia Pitagorasa" (pomijam pierwiastek) , natomiast w czasoprzestrzeni "odległości" liczy się korzystając ze wzoru lub w innej konwencji . Dlaczego tak? Cóż, można to trochę uzasadnić, ale pełnego uzasadnienie nie ma - taki jest Wszechświat i taki sposób mierzenia "odległości" (nie jest to odległość w zwykłym sensie) w czasoprzestrzeni daje nam wyniki zgodne z doświadczeniem. A to "trochę uzasadnienie" wygląda tak:
światło w każdym inercjalnym układzie odniesienia porusza się z prędkością c, rozpatruję zatem ruch w dwóch różnych układach i piszę (ze związku v=s/t)

.
Jeśli podniosę to do kwadratu i przeniosę wszystko na jedną stronę i zdefiniuję sobie

to widzę, że dla światła wielkość ta jest w każdym układzie odniesienia taka sama i równa zeru. I teraz zakładamy sobie, że wielkość ta mierzy nam "odległości" (w nieco innym sensie) w czasoprzestrzeni dla ruchu dowolnego ciała, nie tylko światła. Wyprowadzamy mierzalne wielkości, sprawdzamy z doświadczeniem i okazuje się, że wszystko się zgadza, zatem zostajemy z naszym założeniem.
Tylko taki sposób mierzenia "odległości" powoduje, że to co obliczamy jest tym mniejsze im dłuższa (w naszym zwykłym sensie) jest narysowana przez nas linia. "Nasz sens" dawałby nam na płaszczyźnie długość , a w czasoprzestrzeni mamy .

marunio 

Wysłany: 2017-08-17, 20:37   

DZIĘKI. A wrcając do poprzedniego pytania- czym się różni czestosc od czestotliwosci? Wczesniej myslalem, ze to synonimy, ale chyba jednak nie...
I dlaczego Hawking pisze o zwiazku miedzy E swiatla i jego czestoscia.

Może przytoczę fragment książki: Kolejną konsekwencją OTW jest stwierdzenie, że czas powinien płynąć wolniej niż w pobliżu ciał o dużej masie takich jak Ziemia. Wynika to z istnienia związku między energią światłą i jego częstością (liczba fal światłą na sekundę): im większa E tym większa częstość. W miarę jak światło wędruje w górę w polu grawitacyjnym Ziemi, jego E maleje, a zatem maleje też jego częstość (co oznacza wydłużanie się przedziału czasu między kolejnymi grzbietami fal).
CHODZI O TO, ŻE ŚWIATŁO ODBIJA SIĘ OD ZIEMI I LECI W GÓRĘ?
Myślałem, że idzie do Ziemi, a nie wędruje w górę.
Dalej: Komuś obserwującemu Ziemię z góry wydawałoby się, że wszystko na jej powierzchni dzieje się wolniej. I piszą, że na wieży ciśnień zamontowano zegary i ten dolny chodził wolniej.
CO DO TEGO MA CZĘSTOŚĆ? DLACZEGO TO WPŁYWA NA ZEGARY?

Odpowiedz do tematu