Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2012/2013
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kilka pytań odnośnie teorii
Autor Wiadomość
poczatkujacyfiz 

Wysłany: 2007-12-04, 15:24   Kilka pytań odnośnie teorii

1. Na czym polega dualizm światła?
2. Na czym polega dualizm materii?
3. Eksperyment Younga.
4. Na czym polega efekt fotoelektryczny?
5. Cechy efektu fotoelektrycznego.
6. Zjawisko Comptona.
7. Okres połowicznego rozpadu.
8. Z czego składa się jądro atomu?
9. Fale de Brogle’a (formuła).
10. Stała Plancka.
11. Modele atomu.
12. Postulaty Bohra.
13. Równanie Schroedingera.
14. Czym są i skąd pochodzą liczby kwantowe?
15. Spektrum fal elektromagnetycznych.
16. Czym jest hipoteza de Brogle’a?
17. Na czym polega dualizm falowo-korpuskularny?
18. O czym mówi twierdzenie Bohra (wady i zalety).
19. Postulaty Bohra.
20. Zasada nieoznaczoności Heisenberga.
21. Fala stojąca.
22. Funkcja falowa cząstki.
23. Co to jest spin (fermiony i bozony)?
24. Zasada wykluczania Pauliego.
25. Nierozróżnialność cząstek.

Wielkie dzieki za objasnienie kazdej definicji badz pytania.

marty 
wędrowiec znikąd

Pomogła: 207 razy
Wysłany: 2007-12-04, 16:01   

ciekawy post, można byłoby pisać a pisać, ale trzeba mieć podstawy, żeby to zrozumieć
wstyd się przyznać, że gdybym miała nawet pokrótce omówić każdy z tych podpunktów to miałabym problem :( (a Ty zapewne jesteś w II gim)

pomocne mogą być google.pl oraz wikipedia

Postulaty Bohra
Cytat:
1.Elektron w atomie może przebywać tylko w ściśle ustalonych stanach zwanych stacjonarnymi o określonej energii.

2. Elektron w stanie stacjonarnym nie promieniuje, czyli nie traci energii i dlatego nie wpada na jądro, ale znajduje się w stalej odległości od niego. Podczas przejścia ze stanu o wyższej energii do stanu o niższej energii, atom emituje kwant(porcje)energii o wielkości równej różnicy między obydwoma stanami. Przejście z niższego do wyższego stanu energetycznego wymaga natomiast pochłonięcia kwantu energii.
Ostatnio zmieniony przez marty 2007-12-04, 16:38, w całości zmieniany 1 raz  

PawelJan 
kwark jakże dziwny

Wysłany: 2007-12-04, 17:20   

poczatkujacyfiz, a czy w ogóle zaglądnąłeś do odpowiedniego podręcznika? Jeśli chcesz zacząć poznawać fizykę kwantów to wypożycz z biblioteki np. Fizykę kwantową Eisberga i Resnicka. Oczywiście jeżeli z rachunkiem różniczkowym i całkowym jesteś za pan brat, skoro chcesz słyszeć o równaniu Schroedingera - jednak patrząc na Twój wiek - wątpię...

Może lepiej poczytaj o odpowiednich zjawiskach a jeśli będziesz mieć pytania czy wątpliwości - wyraź je tutaj, postaramy się odpowiedzieć. Wykładu wg Twoich punktów nikt tutaj nie będzie robił.

poczatkujacyfiz 

Wysłany: 2007-12-04, 17:45   

czytalem podrecznik, ale chcialem sobie porobic konkretne notatki i wybralem te zagadnienia. chodze na kolko fizyczne, a poziom fizyki w moim gimnazjum jest bardzo wysoki. nie oceniaj ludzi po wieku. rachunek rozniczkowy mam dosc opanowany. wiekszosc rozniczek Ci policze, nawet licze sobie czasami w roznych doswiadczeniach bledy pomiarowe metoda rozniczki zupelnej, wiec o to sie nie martw. skoro nikt nie chce pomoc to ok, zrozumiem, moze to byl glupi temat, ale chcialem skorzystac tez z waszej wiedzy, gdyz sadzilem ze zawsze lepiej jest uczyc sie od starszych i bardziej doswiadczonych. widze ze tylko wprowadzilem niepotrzebne zamieszanie, przykro mi

PawelJan 
kwark jakże dziwny

Wysłany: 2007-12-04, 18:08   

Cytat:
wiekszosc rozniczek Ci policze
Bardzo się cieszę (chociaż mówiłem o pochodnych). Mam też nadzieję, że rozumiesz samą definicję (bo jak kiedyś powiedział wykładowca "jeśli ktoś myśli, że rozumie zdanie z trzema kwantyfikatorami, to nie rozumie, co znaczy "rozumie"" ;) ale to oczywiście żart), bo liczenie pochodnych to żaden kłopot, nauczyć się schematów i ich stosować - to i od podstawówki wpajają. Nie stwierdzam, że rozumiesz czy nie, mam tylko nadzieję, że tak jest.

Napisałem - pomożemy, ale w zrozumieniu, jeśli zadasz konkretne pytania zaznaczając, czego nie rozumiesz. Jak napisałem, nie będziemy przepisywać książek swoimi słowami.

Jak masz konkretne pytanie to je zadaj, jak napisałem - w takiej sytuacji z chęcią pomożemy.

Załóż temat o konkretnej nazwie z konkretnym problemem. Przecież nie będziemy robić wypracowań na każdy podpunkt Twojej listy; wklejanie cytatów z Wikipedii mija się z celem - apeluję raz jeszcze: jak nie rozumiesz konkretnej rzeczy w danym zagadnieniu - napisz.

poczatkujacyfiz 

Wysłany: 2007-12-04, 18:14   

ok, wiec kompletnie nie rozumiem co to jest rownanie schroendingera, o co w nim chodzi, jak wyglada i do czego jest wykorzystywane. nie jestem pewien ile jest postulatow bohra. jedne zrodla podaja 2, inne 3 i nie wiem ktore w koncu sa poprawne;/ nie wiem co to sa liczby kwantowe i skad sie biora. jak brzmi poprawna zasada nieoznaczonosci. nie rozumiem tez i nie potrafie sobie wyobrazic fali stojacej.

PawelJan 
kwark jakże dziwny

Wysłany: 2007-12-04, 18:19   

Może od najłatwiejszej rzeczy: fali stojącej sobie wyobrażać nie musisz, chociażby Wikipedia Ci ją pokaże: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fala_stoj%C4%85ca Sam możesz ją wytworzyć np. na sznurku. Ważne, że są punkty ośrodka falującego, które się nie poruszają (węzły) i są takie co drgają z maksymalną amplitudą - strzałki. Bardzo ładna symulacja znajduje się tutaj .

W odniesieniu do mechaniki kwantowej nie pytaj, co faluje, bo odpowiedzi na to pytanie nie uzyskasz - dla fizyków ważny jest kwadrat modułu funkcji falowej (jest ona zespolona), który interpretują jako gęstość prawdopodobieństwa znalezienia cząstki w danym miejscu.

Odpowiedz do tematu