Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: rumcajs
2011-06-24, 23:48
temperatura wrzenia a ciśnienie
Autor Wiadomość
ziege 

Wysłany: 2011-06-24, 22:07   temperatura wrzenia a ciśnienie

Witam,
z fizyką mam po drodze zdecydowanie bardziej z zaciekawienia niż z wykształcenia więc proszę wybaczyć jeśli opisuję pewnne rzeczy jak amator - staram się jak mogę :)
Mam taki ciekawy praktyczny problem związany z ciśnieniem i temperaturą wrzenia.
Znane są dwa fakty:
-temperatura wrzenia cieczy przy ciśnieniu 2 atmosfery jest wyższa niż przy ciśnieniu 1 atmosfery.
-obniżenie ciśnienia powoduje zmniejszenie temperatury (przynajmniej w gazach tak było).

Czy ze wzrostem ciśnienia szybciej rośnie temperatura cieczy czy temperatura wrzenia cieczy?

Albo dokładniej:

Układ z cieczą to obieg płynu chłodniczego w samochodzie.
Układ jest ciśnieniowy, korek popuszcza gdy ciśnienie przekroczy 2 atmosfery.
Pytanie brzmi co stanie się w następującej sytuacji:
ciśnienie prawie 2 atmosfery, temperatura bliska wrzenia (przy tym ciśnieniu). Nagle otwiera się korek i gwałtownie obniża ciśnienie do 1 atmosfery?
a) spadek ciśnienia spowoduje obniżenie temperatury wrzenia i ciecz nagle zagotuje się
b) spadek ciśnienia spowoduje również spadek temperatury cieczy tak, że w nowych warunkach (1 atmosfera) ciecz nadal będzie poniżej temperatury wrzenia.

Możnaby się również zastanawiać nad odwrotnym problemem. Czy gwałtownie ściskając ciecz na granicy wrzenia, można wywołać jej zagotowanie? Choć ten drugi problem nie jest do konca analogiczny ze wzglęgu na punkt krytyczny cieczy.

gooner92 
Świadomy głupiec

Wysłany: 2011-06-24, 22:37   

Spokojnie, najpierw odpowiedzmy na 1. część postu.

Cząstki wody nie wyskakują z naczynia, gdyż cząstki powietrza jej nie pozwalają (wywierają ciśnienie). Jak zmniejszy się ciśnienie (będą cząstki słabiej naciskać) to woda 'ucieknie'.

Podczas zmniejszania ciśnienia cząstki wody mają więcej swobody i podczas tego chaotycznego 'uciekania' oddają więcej energii (ciepła) stąd ich temperatura maleje.

ziege 

Wysłany: 2011-06-26, 17:41   

dzieki za odpowiedz i ciekawe intuicje, ale nadal nie został rozwiązany zasadniczy problem czyli:

Czy ze wzrostem ciśnienia szybciej rośnie temperatura cieczy czy temperatura wrzenia cieczy?

gooner92 
Świadomy głupiec

Wysłany: 2011-06-26, 18:50   

Nie doczytałem się tego pytania, wybacz ;)

Według mnie trzeba by przeprowadzić szereg pomiarów, by to stwierdzić, ale mogę mylić.

krk.korki 

Wysłany: 2011-06-27, 02:50   

wraz ze wzrostem ciśnienia NAD cieczą rośnie temperatura wrzenia cieczy. Ciśnienie cieczy nie ma tu nic do rzeczy.

Woda może ci zawrzeć, jeśli gwałtownie zmienisz ciśnienie nad nią, wrząc oddaje część ciepła, więc proces ten nie musi być bardzo gwałtowny, ale raczej będzie. Rozprężanie rzeczywiście powoduje spadek temperatury, ale tylko pary nad wodą, na temperaturę wody wpływ ma niewielki.

Może zamiast podwyższać temperaturę wrzenia ciśnieniem znajdź jakąś ciecz co ma wyższą temp. wrzenia? Będzie to o wiele bezpieczniejsze. Pamiętaj że pojemność cieplna też jest tutaj ważna.

ziege 

Wysłany: 2011-06-28, 11:30   

wielkie dzięki, właśnie o to chodziło! :)

rylu93 

Wysłany: 2015-02-15, 20:30   

Po pierwsze warto zastanowić kiedy ciecz wrze , wtedy kiedy ciśnienie par tej cieczy jest równe ciśnieniu atmosferycznemu. Zmniejszając ciśnienie nad cieczą zmniejszamy temperaturę wrzenia.

Odpowiedz do tematu