Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2012/2013
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Klin z klockiem wraz z tarciem
Autor Wiadomość
Fosforek 

Wysłany: 2012-03-13, 00:26   Klin z klockiem wraz z tarciem

Gdzie Q = 200N
µ = 0,2
Mamy obliczyć w zadaniu minimalną siłę P dzięki, której układ ten będzie w równowadze. Obok klocka na, który działamy siłą Q są prowadnice i tarcie w nich pomijamy, jak również ciężary klina oraz klocka.
Zadanie rozpocząłem od rozpisania sił tarcia jakie występują w tym układzie. Siła Ft1 występuje przy styku klocka z klinem i jest wzdłuż naszego klina. Rozbiłem naszą siłę Q na składowe N, która jest prostopadła do powierzchni klina oraz siłę S, która działa wzdłuż klina w przeciwnym kierunku niż siła tarcia. Zapiszemy więc N = Q cosα oraz S = Q sinα , Ft1= N *µ znając wartość Q możemy obliczyć sobie ich wypadkową odejmując T od S i otrzymamy siłę W, którą następnie rzutujemy na kierunek prostopadły do powierzchni ziemi (czyli tworzymy siłę nacisku N2, która odpowiada nam za siłę tarcia Ft2 przy klinie i powierzchni ziemi). Otrzymujemy N2 = W sinα , a więc Ft2 = N2 * µ. Następnie aby ten układ był w równowadze to nasze siły powinny się równoważyć i właśnie nie wiem które dokładnie siły i czy dotychczasowy tok mojego rozumowania jest poprawny. Dodam, że poprawną odpowiedzią jest 28N. Z góry dziękuje za jakąkolwiek odpowiedź :) Mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumiał :D

mat1989 

Wysłany: 2012-03-13, 08:09   

Fosforek napisał/a:
i właśnie nie wiem które dokładnie siły

aby ciało było w równowadze to wszystkie siły na nie działające powinny się równoważyć

Fosforek 

Wysłany: 2012-03-13, 10:02   

No to wiem, ale nie wiem, czy które dokładnie siły uwzględnić do równowagi sił, czy składowe również, czy tylko Q,P i obie siły tarcia, czy również do tego siły nacisku wraz z ich reakcjami. Nie jestem też pewien rozpisanych sił tarcia, jakby ktoś wiedział i wytłumaczył mi błąd w rozumowaniu to byłbym wdzięczny :)

mat1989 

Wysłany: 2012-03-13, 14:30   

Fosforek napisał/a:
siły nacisku wraz z ich reakcjami.

siła nacisku jest równoważona przez siłę reakcji podłoża, więc nimi się nie trzeba przejmować

Fosforek 

Wysłany: 2012-03-13, 17:46   

Rozrysowałem sobie te wszystkie siły na taki układ i wiemy, że aby układ był w równowadze na osi x suma rzutów sił musi być równa 0. Zapisuje równanie :
Ft2 + Ft1 cosα - S cosα - P = 0 i przekształcając równanie otrzymuje, że P = - 29,6 N
Nie wiem, czy to błąd w moim rozumowaniu, czy nie, ale nie wydaje mi się, żeby siła P była przeciwnie skierowana niż jest to zaznaczone na rysunku, trochę to nielogiczne, dlatego proszę o jakieś rozsądne wytłumaczenie :) Dodam jeszcze, że w moim pierwszym poście jest błąd, bo N2 = W /sinα . Podstawiając te wszystkie wartości do równania otrzymuje taki wynik :)

Odpowiedz do tematu