Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
OF 2014/2015
Autor Wiadomość
Termo-88 

Wysłany: 2014-06-26, 13:59   OF 2014/2015

Czy wie ktoś, kiedy KGOF zamieści folder z zadaniami wstępnymi? OlChem już u siebie folder z zadaniami zamieścił. :|

Neptun 

Wysłany: 2014-06-26, 14:25   

Patrząc po poprzednich Olimpiadach, nie liczyłbym, że zadania będą szybciej niż za miesiąc.

Termo-88 

Wysłany: 2014-06-26, 16:32   

Na taką odpowiedź liczyłem. Dziękuję bardzo. ;)

tiudi 

Wysłany: 2014-07-23, 16:11   

Panowie i panie szykujcie się - http://www.kgof.edu.pl/ strona nie działa, czyli pewnie pewne dane zmieniają : ). Ja 3 razy byłem na tej olimpiadzie, za trzecim razem zostałem finalistą - powodzenia.

Radzę nie zostawiać pisania odpowiedzi do zadań na ostatnią chwilę, pewnie większość osób będzie odkładać pisanie. Można sobie samemu wyznaczyć ostateczny termin napisania rozwiązań np:. tydzień przed oficjalnym a potem tylko sprawdzać.

Jak już dostaniecie się dalej, to dobrze zrozumcie zadania z 1 etapu - bo ich elementy pewnie się pojawią w etapach kolejnych.

Termo-88 

Wysłany: 2014-07-23, 17:15   

tiudi, dzięki za rady! :) Ja dopiero w tamtym tygodniu zacząłem się uczyć z Hallidaya, Resnicka, Walkera - dopiero jestem w mechanice, ale ciekawią mnie kolejne działy, np. elektromagnetyzm, którego w gimnazjum prawie wcale nie miałem. :-/

Logborn 
Uczeń

Wysłany: 2014-08-19, 12:02   

Są już zadania z olimpiady. :D
Co sądzicie o poziomie ich trudności? Dla mnie są łatwiejsze od tych sprzed roku. :)

Igor V 

Wysłany: 2014-08-19, 15:27   

No wg. mnie też.Ale to może być blef ,bo żadnego jeszcze nie rozwiązywałem :mrgreen: Ach szkoda ,że już nie mogę startować ,chlip :( Podoba mi się bardzo druga część.Zadanka teoretyczne są jak dla mnie bardzo fajne ,a doświadczalne też niczego sobie.W ogóle widzę trochę odniesień do poprzedniej olimpiady np: T2 - wskazówki to jawne odniesienie do T2 z II etapu , podobnie T3.A T1 ,to chyba takie kruczkowate :P Przypadek ? Może tak 8-)

A no i powodzenia wszystkim uczestnikom :blavo

[ Dodano: 2014-08-19, 14:30 ]
Teraz to tylko do września czekać na OM-a żeby zobaczyć co wymodzili :P

Termo-88 

Wysłany: 2014-08-20, 09:49   

Dla mnie to te wszystkie zadania wydają się jakieś kosmiczne. :shock: Ja byłem przyzwyczajony do zadań na wzorach, literkach i liczbach... :-/

W dodatku to nie za bardzo się ruszyłem - pod koniec lipca zatrzymałem się na dynamice, której nie za bardzo lubię, a potem to już zacząłem czytać książki nie popularno-naukowe... :mrgreen:

Barion 

Wysłany: 2014-08-20, 10:25   

Termo-88 napisał/a:
W dodatku to nie za bardzo się ruszyłem - pod koniec lipca zatrzymałem się na dynamice, której nie za bardzo lubię, a potem to już zacząłem czytać książki nie popularno-naukowe...

Zapytam więc, całkowicie żartobliwie (mam nadzieję, że znasz się na żartach), skąd wzięła się ta nierówność wyrażająca 2 zasadę termodynamiki przez pojęcie entropii? :D
Osobiście poświęcam codziennie przynajmniej 5 godzin na rozwiązywanie zadań z Resnicka po przeczytanej teorii i do tej pory, przez 3 miesiące zdołałem dotrzeć do magnetyzmu. ;)
Proponuję rozwiązywać zadania z Resnicka oraz osobiście wydaje mi się, że Kruczek może pomóc w olimpiadzie, a tym bardziej przy maturze rozszerzonej z fizyki, ponieważ zadania z tego zbioru nie są, jak to określiłeś, zadaniami na wzorach, literkach i liczbach, więc musisz wiedzieć co się dzieje. :D
Termo-88 napisał/a:
[...]dynamice, której nie za bardzo lubię

Skoro nie lubisz dynamiki to obawiam się, że będzie ci jeszcze ciężej przejść wiele innych "działów". :P

Termo-88 

Wysłany: 2014-08-20, 13:19   

Barion napisał/a:
Zapytam więc, całkowicie żartobliwie (mam nadzieję, że znasz się na żartach), skąd wzięła się ta nierówność wyrażająca 2 zasadę termodynamiki przez pojęcie entropii? :D

Z internetów. :P

Barion napisał/a:
Skoro nie lubisz dynamiki to obawiam się, że będzie ci jeszcze ciężej przejść wiele innych "działów". :P

Nie to, że nie lubię, ale po prostu rzygam nią, bo robiliśmy ją w szkole blisko ponad pół roku. :-?

nekhutsu 

Wysłany: 2014-08-20, 13:34   

My robiliśmy ogólnie pojętą mechanikę przez pierwszą i spory początek pierwszego semestru drugiej klasy :D

Jeśli chodzi o zadania ze składanki (czyli pierwsza część pierwszego etapu), to one chyba zawsze były bardziej "nieobliczeniowe".

Szkoda, że już nie mogę wziąć udziału, pogrzebałbym trochę w tym, szczególnie doświadczenia :D

Skowron 
Witam

Wysłany: 2014-08-22, 23:34   

Niektóre zadania są przystępne. Wydaje mi się, że są troszkę łatwiejsze niż rok temu.

Obecnie utknąłem na zadaniu T1. Może czegoś nie widzę, ale co mam rozumieć przez "wybić"?

nekhutsu 

Wysłany: 2014-08-23, 10:58   

Wiem, że interpretacja zadań z OF jest trudniejsza niż zadań z OM, ale chyba nie można na forum sugerować co to może znaczyć - to jest niestety część trudności rozwiązywania zadań (o co mogło chodzić autorowi, podczas gdy dwa odmienne warianty pasują) :D Na forum matematyka.pl nawet nie można mówić które zadanie jest trudne, a które jest łatwe.

Jeśli faktycznie któreś z zadań miałoby niespójną treść, albo jest podejrzenie, że takie coś ma miejsce, nie zaszkodzi napisać maila do Komitetu Głównego. Tam już stwierdzą czy mogą pomóc, czy wszystko jest ok.

Termo-88 

Wysłany: 2014-08-23, 13:55   

A co sądzicie o zbiorze zadań Walkera do "Podstaw fizyki"? :) Kupiłem go niedawno i wydaje mi się, że jest dobry. Co o nim sądzicie? ;)

Skowron 
Witam

Wysłany: 2014-08-23, 14:37   

Oczywiście jest dobry. Ale najpierw polecam przerobić zadania z podręcznika, a potem jako uzupełnienie sięgnąć do zbioru zadań.

Ja polecam zbiór Kalisza(dość stary). Zadania raczej nie z poziomu olimpiady, ale znajdzie się masa ciekawych.

Igor V 

Wysłany: 2014-08-23, 16:52   

nekhutsu napisał/a:
Wiem, że interpretacja zadań z OF jest trudniejsza niż zadań z OM, ale chyba nie można na forum sugerować co to może znaczyć - to jest niestety część trudności rozwiązywania zadań (o co mogło chodzić autorowi, podczas gdy dwa odmienne warianty pasują) :D Na forum matematyka.pl nawet nie można mówić które zadanie jest trudne, a które jest łatwe.

To akurat nieprawda.W regulaminie OM w punkcie IV.3 wyraźnie jest napisane że można się pytać innych (w tym nauczycieli) w sprawie rozwiania wątpliwości (ale nie samego rozwiązania).I co roku są dyskusje na matematyka.pl w różnych sprawach np:w zeszłym roku było głównie o palindromie oraz co to znaczy wspólna wartość obu stron równania.

I podobnie jest w OF-ie:
regulamin OF
(paragraf 4,punkt 2 ,podpunkt 3)

[ Dodano: 2014-08-23, 16:02 ]
PS.
W mojej opinii zbiór zadań Walkera (bo o ten taki zielony chyba chodzi) nie za bardzo nadaje się do OF-a.Owszem można zajrzeć , poprzeglądać co trudniejsze ,ale ja wolałbym zainwestować chyba w rozwiązywanie zadań typowo z Olimpiad i konkursów.

ToBeNeutrino 

Wysłany: 2014-08-23, 19:50   

nekhutsu napisał/a:
Na forum matematyka.pl nawet nie można mówić które zadanie jest trudne, a które jest łatwe.

A ja Wam powiem tyle: [ciach]

Igor V 

Wysłany: 2014-08-23, 19:58   

ToBeNeutrino, tzn ?

nekhutsu 

Wysłany: 2014-08-24, 10:27   

Pamiętam taką sytuację, więc po co miałbym ściemniać? :D Tam chodziło o to, że samo powiedzenie, czy zadanie jest łatwe czy trudne mogło sugerować jego rozwiązanie lub zniechęcać do rozwiązywania. Poza tym, to że regulamin mówi tak nie znaczy, że w jakimś gronie nie można tych zasad zaostrzyć :D

Fakt, wyjaśnienie wątpliwości jest czymś innym niż informacja, że zadanie jest trudne łatwe.

Igor V, pewnie chodzi mu o politykę moderatorów na matematyka.pl i innych osób, które udawały ich działanie - kasowanie lub udawanie kasowania wszystkiego co w bezpośredni/pośredni sposób mogłoby pomóc :)

W takim razie, Skowron, spróbuj się wybić teraz sam na ziemi. A później spróbuj się wybić jadąc na tej skoczni z zadania. Może niektórych to śmieszyć, ale przy rozwiązywaniu zadań pomocna może być kontemplacja tekstu :D A po chwili olśnienie!

Neptun 

Wysłany: 2014-08-24, 13:15   

Hm, nie widzę relatywistyki, ciekawe czy to ma związek z tym, że wszyscy oprócz uczniów techników 4 klasy jej nie mieli (u mnie jej nie ma w programie).

Logborn 
Uczeń

Wysłany: 2014-08-24, 13:38   

Zrobiłem już pierwsze, przy czym bardzo pomocne okazały się wskazówki zawarte w tym temacie :D
Chociaż wynik jest jak dla mnie dość dziwny, więc albo coś skopałem, albo może za mało takich zadań robiłem :-?

Termo-88 

Wysłany: 2014-08-24, 13:53   

Neptun, od jakiegoś czasu już nie ma relatywistyki w programie (przynajmniej w nowej podstawie). :P

Igor V 

Wysłany: 2014-08-24, 16:22   

nekhutsu napisał/a:
Pamiętam taką sytuację, więc po co miałbym ściemniać? :D Tam chodziło o to, że samo powiedzenie, czy zadanie jest łatwe czy trudne mogło sugerować jego rozwiązanie lub zniechęcać do rozwiązywania. Poza tym, to że regulamin mówi tak nie znaczy, że w jakimś gronie nie można tych zasad zaostrzyć :D

To żeśmy sobie "pogadali" na PW :P Ja widziałem dużo takich sytuacji jak Ci opisywałem i tak jak powiedziałem ,wynika to być może ze zmiany moderatorów.Samo powiedzenie ,że jakieś zadanie jest dla Ciebie łatwe ,nic komuś innemu nie daje ,bo dla niego równie dobrze może być trudne (i vice versa).

nekhutsu napisał/a:

Igor V, pewnie chodzi mu o politykę moderatorów na matematyka.pl i innych osób, które udawały ich działanie - kasowanie lub udawanie kasowania wszystkiego co w bezpośredni/pośredni sposób mogłoby pomóc :)

Być może ,ale najczęściej to działa jak się linkuje do innego ,konkurencyjnego forum.Nie będę się tu upierał ,bo przeważnie piszę w innych działach.

[ Dodano: 2014-08-24, 15:36 ]
A co do relatywistyki to chyba i tak na OF-ie nie było z niej dużo zadań (bo to w sumie dość "grząski grunt" i nie było jak za bardzo zadań pod nią robić).Ja pamiętam chyba tylko z zeszłych lat jakieś zadanie o czarownicach ,czy coś w tym stylu.

Barion 

Wysłany: 2014-08-24, 17:11   

Moim zdaniem olimpiada jest traktowana przez uczestników jako pewnego rodzaju bezwzględna rywalizacja, a moim zdaniem powinna ona służyć do sprawdzenia swoich umiejętności - jeśli czegoś nie rozumiemy, to jest nad czym pracować. Wielcy naukowcy powiadają, że nie ma "urodzonych" fizyków i matematyków, więc potrzeba ogromu pracy, aby osiągnąć poziom, a przede wszystkim czerpać z tego radość. Przynajmniej ja tak to pojmuję, więc nie zrozumcie mnie źle. ;)

nekhutsu 

Wysłany: 2014-08-24, 17:21   

Igor V, nie odbierz tego jako odwracanie kota ogonem przy polemice, ale przecinek powinno się stawiać w takiej konwencji jak robię to ja i większość innych forumowiczów, Twój sposób utrudnia czytanie :D

Igor V napisał/a:

nekhutsu napisał/a:

Igor V, pewnie chodzi mu o politykę moderatorów na matematyka.pl i innych osób, które udawały ich działanie - kasowanie lub udawanie kasowania wszystkiego co w bezpośredni/pośredni sposób mogłoby pomóc

Być może ,ale najczęściej to działa jak się linkuje do innego ,konkurencyjnego forum.Nie będę się tu upierał ,bo przeważnie piszę w innych działach.
To już kwestia tego co nie spodoba się moderatorowi :)

Barion napisał/a:
Moim zdaniem olimpiada jest traktowana przez uczestników jako pewnego rodzaju bezwzględna rywalizacja, a moim zdaniem powinna ona służyć do sprawdzenia swoich umiejętności - jeśli czegoś nie rozumiemy, to jest nad czym pracować. Wielcy naukowcy powiadają, że nie ma "urodzonych" fizyków i matematyków, więc potrzeba ogromu pracy, aby osiągnąć poziom, a przede wszystkim czerpać z tego radość.

Zupełnie się z tym zgadzam :)

Igor V napisał/a:
A co do relatywistyki to chyba i tak na OF-ie nie było z niej dużo zadań (bo to w sumie dość "grząski grunt" i nie było jak za bardzo zadań pod nią robić).Ja pamiętam chyba tylko z zeszłych lat jakieś zadanie o czarownicach ,czy coś w tym stylu.

Tak, u mnie w szkole mieliśmy nadzieję na jakieś zadanie doświadczalne z relatywistyki :D

Odpowiedz do tematu