Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Atomy w ruchu - Feynmana wykłady z fizyki
Autor Wiadomość
csharp 

Wysłany: 2015-11-11, 21:21   Atomy w ruchu - Feynmana wykłady z fizyki

Nie wiem czy dobrze nazwałem temat, jak nie to proszę kogoś o zmianę nazwy tematu. To zadanie pochodzi z książki Feynmana wykłady z fizyki, tom 1.1 Atomy w ruchu. Mam następujące zadanie: Wiadomo, że ciepło jest związane jedynie z ruchem cząsteczek wewnątrz ciała. Jaka jest różnica między gorącą, nieruchomą piłką do gry w baseball a piłką poruszającą się szybko?

Rozwiązanie
Energia cieplna jest niczym innym jak miarą średniej prędkości ruchu cząsteczek wewnątrz ciała. Energia cieplna jest związana energię kinetyczną cząsteczek. Jednak oprócz energii wewnętrznej piłkę charakteryzuje dodatkowa wielkość zwana energią kinetyczną, która wyraża stan całej piłki a nie jej stan wewnętrzny. Wykorzystując fakt że energia cieplna cząstek jest niczym innym niż miarą średniej prędkości ruchu cząsteczek wewnątrz ciała i biorąc głównie pod uwagę średnie kwadraty prędkości cząsteczek możemy stwierdzić dla dwóch przypadków, że:
- w przypadku piłki gorącej, ruchomej piłka ma dużą energię cieplną i dużą energię kinetyczną charakteryzującą stan całej piłki co się przejawia tym, że cząsteczki się bardzo chaotycznie poruszają i zarazem charakteryzuje ją duża energia związana z ruchem jej masy;
- w przypadku piłki zimnej i ruchomej piłka ma małą energię cieplną i dużą energię kinetyczną charakteryzującą stan całej piłki co się przejawia tym, że cząsteczki się niezbyt chaotycznie poruszają i zarazem charakteryzuje ją duża energia związana z ruchem jej masy.

Sprawdźcie czy moja odpowiedź na zadanie jest dobra i mi napiszcie.

krk.korki 

Wysłany: 2015-11-12, 16:31   

chyba wiesz o co chodzi, ale piszesz tak, że nic bym z tego nie zrozumiał :)
co to jest "niezbyt chaotycznie"? i chyba chodzi o zimną ruchomą i ciepłą nieruchomą - powiedzmy że średnia Ek cząsteck jest takia sama. I dlaczego rozróżniasz Ek i en. cieplną? Mikroskopowo czym się różnią?

Odpowiedz do tematu