Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Problem ze zrozuzrozumieniem wzoru w dźwigni dwustronnej
Autor Wiadomość
Done look 

Wysłany: 2016-02-13, 20:57   Problem ze zrozuzrozumieniem wzoru w dźwigni dwustronnej

Witam, mój problem polega na braku zrozumienia tego wzoru x *F=F(l/2-x) a dokładniej co to jest (l/2-x) no bo to jest różnica połowy deski i odległości chłopca od osi obrotu o to by była bardzo mała odległość, która nie z równa momentu siły chłopca.Nwm jak to rozumieć gdzie jest mój błąd w rozumowaniu. Próbowałem to zrobić tak, ze przyjąłem odległość chłopca od osi za x i odległości drugiej strony deski za y to było 20kg*x=8kg*y i jeszcze x+y=3m z tego wyszło mi x = 0,85m i y= 2,14m
A tu zadanie.
Dziecko o masie 20 kg usiadło na huśtawce zrobionej z deski odługości l=3m i masie m2= 8 kg, opartej na okrągłym pniaku. Oblicz odległość od końca pniaka, w jakiej należy ją podeprzec, by dziecko siedzące na drugim końcu mogło bujać się w pojedynkę.

krk.korki 

Wysłany: 2016-02-13, 21:22   

a gdzie masz uwzględniony ciężar deski? Pamiętaj, że jest on przyłożony na środku deski a nie na jej drugim końcu.

Odpowiedz do tematu