Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
NIEWAŻKOŚĆ W LOCIE PARABOLICZNYM - obliczenie czasu!
Autor Wiadomość
bradley87 

Wysłany: 2016-04-26, 18:28   NIEWAŻKOŚĆ W LOCIE PARABOLICZNYM - obliczenie czasu!

Witam,

od pewnego czasu pracuję nad uczelnianym projektem, którego główny punkt stanowi wyprowadzenie wzoru na maksymalny czas nieważkości (tzw. ZERO-G) w locie parabolicznym szybowca o określonych parametrach.

W projekcie mam za zadanie wyprowadzić wzór, na jego podstawie sporządzić arkusz kalkulacyjny, a następnie przeprowadzić próby w locie i sprawdzić czy obliczenia pokrywają się z rzeczywistością. Manewr o jakim mówimy wygląda następująco:

Z kilku zagranicznych opracowań dowiedziałem się, że czas można obliczyć z następującego wzoru:

gdzie: U - prędkość wejściowa, sin0 - sinus kąta wejścia

Wynika z tego, że wzór ten pokrywa się ze wzorem na czas lotu w rzucie ukośnym. Problem polega na tym, że pomijamy tutaj wszelkie opory. Pomimo tego, że wynik wychodzi zbliżony do tego co znam z praktyki (ok. 6 sek) to chiałbym to jakoś rozbudować. Nawet o szacunkowe wartości oporu powietrza (i ewentualnie wiatru). Problem w tym, że nie bardzo wiem jak się za to zabrać. To co znalazłem jak dotąd w internecie dotyczy rzutu ukośnego najczęściej piłką (a więc opór ten sam niezależnie od kąta). Co więcej, piłką nie można sterować więc będzie lecieć jak chce.

Staram się to jakoś rozłożyć wektorowo (na siły) i ewentualnie zmodyfikować pierwotny wzór (w końcu G we wzorze to F(czyli Q) przez masę) ale póki co niezbyt mi to wychodzi.

Macie jakiś pomysł?

Odpowiedz do tematu