Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
prędkość ucieczki - czy nie da się po prostej?
Autor Wiadomość
remi_c 

Wysłany: 2016-11-14, 00:14   prędkość ucieczki - czy nie da się po prostej?

Mam pytanie - tak z ciekawości. Druga prędkość kosmiczna dla planety jest najmniejszą prędkością jaką musi mieć ciało żeby opuścić orbitę kołową. Ale tak na "chłopski rozum"... Czy żeby opuścić ziemię trzeba w ogóle jakąkolwiek prędkość osiągać? Czy nie da się po prostu po prostej w żółwim tempie? Jak to jest? Skoro piechur może wspiąść się na szczyt góry to co jeśli góra miałaby powiedzmy 1000km wysokości - nie musiałby on w ogóle osiągać jakiejkolwiek prędkości. Wchodząc powoli musiałbywykonywać wciąż pracę "do góry" a prędkość ucieczki "osiągałaby się" samoczynnie, gdyż im dalej od środka ziemi tym szybciej obracałby się względem centrum... Teraz... Jaka jest minimalna prędkość pionowa jaką należy nadać ciału żeby opuściło ziemię - (nie uwzględniając oporów powietrza) ale tak, aby ciało poruszało się cały czas po prostej, a nie po orbicie? Pewnie nie rozumiem tu czegoś, tak mi się wydaje, więc proszę o proste wytłumaczenie, dziękuję.

krk.korki 

Wysłany: 2016-11-14, 00:57   

problem jest taki że nie ma góry wysokiej do kosmosu i jednak trzeba startować z powierzchni.

remi_c 

Wysłany: 2016-11-14, 01:37   

No tak, ale mi nie chodzi o filozofię, tylko o zrozumienie problemu. Załóżmy, że stoję na biegunie ziemi z "pistoletem" skierowanym do góry. Nadaję "nabojowi" początkową prędkość v. Nie uwzględniając oporów powietrza, nie muszę w ogóle uwzględniać jakiegokolwiek ruchu obrotowego ani to ziemi ani naboju po orbicie. Dlatego, że Nabój porusza się ciągle po prostej, jedyne co zmniejsza jego prędkość to oddziaływanie grawitacyjne ziemi, ale jego tor jest po prostej. Czyli że zmniejsza on swoją prędkość w tempie 9.81m/s2, ale cały czas porusza się po lini prostej w odniesieniu do ziemi, czy mam rację? Jaka jest ta prędkość, żeby ciało opuściło ziemię? Czy jest to prędkość równa 11,2km/s? (oczywiście zakładamy że ziemia jest okrągła).

Załóżmy, że rakieta startuje z bieguna i oddala się od ziemi ze stałą prędkością np. 10 m/s. Po prostej. Bez przyspieszenia, ze stałą prędkością. Czy to jest możliwe?

krk.korki 

Wysłany: 2016-11-14, 12:16   

prędkość ucieczki to prędkość jaką ciało musi mieć na powierzchni przy założeniu, że dalej nie działają na to ciało żadne zewnętrzne siły. Czyli jak w naboju, gdzie napędzany jest on zwykle tylko na początku.

Z rakietą sytuacja jest inna, bo ona może być napędzana dłużej. A im jesteś dalej od powierzchni, tym prędkość ucieczki jest mniejsza.

W żółwim tempie da się uciec z planety, ale wymaga to ciągłego wykonywania pracy przeciw sile grawitacji. Prędkość ucieczki to założenie, że całą energię potrzebną na wykonanie tej pracy masz już na początku.

korki_fizyka 

Wysłany: 2016-11-14, 15:04   

remi_c napisał/a:
No tak, ale mi nie chodzi o filozofię, tylko o zrozumienie problemu.[...]
Załóżmy, że rakieta startuje z bieguna i oddala się od ziemi ze stałą prędkością np. 10 m/s. Po prostej. Bez przyspieszenia, ze stałą prędkością. Czy to jest możliwe?

Z góry przepraszam, że pozwoliłem sobie ocenzurować ale to po to, żeby wyłuszczyć główne problemy.
1. problem nie jest filozoficzny (to nie paradoksy Zenona z Elei) tyllko fizyczny. Pierwsza prędkość kosmiczna to najmniejsza prędkość jaką trzeba nadać ciału żeby nie spadło na Ziemię, a druga to najmniejsza żeby odleciało od niej w nieznanym kierunku z naciskiem na najmniejsza.
2. wcześniej czy później rakieta zostanie zahamowana przez siłę grawitacyjnego przyciągania Ziemi i..
zawsze musisz uwzględniać energię potencjalną siły grawitacji a nie tylko energię kinetyczną.

remi_c 

Wysłany: 2016-11-14, 22:52   

Ok, dziękuję. Nie znam Zenona z Elei, ale za to znam Ryszarda ze Szczecina :D to jeszcze jedno - co z kierunkiem wektora prędkości? Czy druga prędkość kosmiczna dla naboju wystrzelonego pionowo z bieguna jest równa tejże prędkości dla naboju wystrzelonego z równika? (dla kulistej ziemi)? Czy prędkość ucieczki dla naboju wystrzelonego pionowo z bieguna i poruszającego się po linii prostej prostopadle do powierzchni ziemi jest równa prędkości jaką trzeba nadać satelicie tejże planety orbitującej po promieniu równym odległości od centrum planety do jej powierzchni (teoretycznie rzecz jasna), żeby opuściło planetę? Czy jak nadam temu nabojowi prędkość początkową równą pierwszej prędkości dla tej planety to ten nabój będzie się poruszał ruchem jednostajnie opóźnionym a w nieskończonym czasie osiągnie prędkość 0 (zatrzyma się)?

korki_fizyka 

Wysłany: 2016-11-14, 23:18   

A czy ten Ryszard potrafi odpowiedzieć na twoje pytania? Jeżeli pominiemy ruch obrotowy, to prędkości są jednakowe. Natomiast jeśli satelita jest już na orbicie tzn. dalej od środka Ziemi niż na jej powierzchni, to będzie miał inną energię potencjalną ale o tym już pisałem, znaczy nie wyciągnąłeś żadnych wniosków :(

remi_c 

Wysłany: 2016-11-14, 23:33   

On wszystko wie - ale nic nie mówi. Jest za mądry.

Ale ja pytam o coś innego. Jak się ma pierwsza prędkość dla daboju poruszającego się po prostej do pierwszej prędkości dla satelity. Czy to to samo?

Zakładam zarówno dla satelity jak i dla naboju taką samą odległość od jądra. To, że jest inna energia potencjalna jest mi jasne.

"nie wyciągnąłeś wniosków". A po co mi ta informacja? To forum fizyczne, a nie psychoanalityczne.

[ Dodano: 2016-11-15, 22:33 ]
No to nie otrzymałem odpowiedzi... Jeśli ktoś chce podyskutować i wytłumaczyć ciekawskiej osobie jak ja to będę wdzięczny za odpowiedź. Przeczytaj moje pytania i wątpliwości. Pozdrawiam :)

Odpowiedz do tematu