Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pocisk uderza w koniec drewnianej listwy
Autor Wiadomość
pablopawel 

Wysłany: 2017-01-14, 21:23   Pocisk uderza w koniec drewnianej listwy

Zad 1.:
Drewniana listwa o długość 𝑑 i masie 𝑚 może się obracać dookoła osi prostopadłej listwy,
przechodzącej przez jej środek. W koniec listwy trafia pocisk o masie 𝑚1 lecący z prędkością 𝑣1 w kierunku
prostopadłym do listwy. Po zderzeniu pocisk odbija się sprężyście od listwy.
Znaleźć prędkość kątową 𝜔, z jaką listwa zacznie się obracać i prędkość pocisku po zderzeniu.

Zad 2:
W koniec nieprzymocowanej drewnianej listwy (o długość 𝑑 i masie 𝑚) trafia pocisk o masie 𝑚1
lecący z prędkością 𝑣1 w kierunku prostopadłym do listwy. Po zderzeniu pocisk odbija się sprężyście od
listwy.
Znaleźć prędkość kątową 𝜔, z jaką listwa zacznie się obracać i jej prędkość liniową.
Znaleźć prędkość pocisku po zderzeniu.

O ile w pierwszym zadaniu ułożyłem równania do zasady zachowania energii(początkowa=końcowej) i drugie równanie na zasadę zachowania momentu pędu. Po przeanalizowaniu tych dwóch równań mam dwie zmienne [v1(prim) i w(omega)] ale w pierwszym równaniu są one w kwadracie a w drugim są one w pierwszej potędze i nie potrafie rozwiązać tych równań.
Myślałem żeby za v1(prim) podstawić w(omega)*1/2*d ale nie wiem czy to dobre podstawienie jest.
Drugie zadanie jest bardzo podobne i problem wynika głównie z braku rozwiązania zadania pierwszego.
Pomocy :D !!!

Odpowiedz do tematu