Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: PawelJan
2016-05-08, 12:10
Związek ciepła właściwego ze zdolnością rozpraszania
Autor Wiadomość
Remus 

Wysłany: 2016-05-06, 13:29   Związek ciepła właściwego ze zdolnością rozpraszania

Witam,
Chciałbym wyznaczyć zdolność elementu aluminiowego do rozpraszania ciepła. Niestety nie do końca rozumiem dlaczego jest to podawane w Watach.

Posiadam ciepło właściwe użytego materiału, jego gramaturę oraz gęstość. Czy z tych danych mogę wyprowadzić "cooling capacity " , bo o ten parametr mi chodzi ?

Związek pojemności cieplnej z ciepłem właściwym jest tutaj oczywisty i proporcjonalny, ale w jaki sposób łączy to się z zdolnością rozpraszania ?

Ogólny wzór to iloczyn zmiany strumienia masy, ciepła właściwego oraz zmiany temperatury ciała ale korzystając z niego otrzymuje nieprawdopodobne wyniki.

Proszę o pomoc w nakierowaniu mnie na właściwą metodę obliczeń.

krk.korki 

Wysłany: 2016-05-06, 14:17   

a związek między mocą a energią znasz?

Remus 

Wysłany: 2016-05-06, 14:56   

Niestety nadal niewiele mi to daje oprócz tego że wynik rzeczywiście jest w watach, ze wzoru który podałem 91 g nieczystego aluminium o cieple właściwym około 900 j/kg*k ma moc rozpraszania około 80 W co jest niemożliwe i nie wiem gdzie jest błąd , pytanie czy w ogóle wolno skorzystać z tego wzoru dla alu skoro jest on dla gazów o zmiennym w czasie przepływie.

krk.korki 

Wysłany: 2016-05-06, 16:11   

nie rozumiem o co ci chodzi.
to twoje cooling capacity to rozpraszana moc - czyli ile energii może wydzielić się w jednostce czasu.
Nie wiem w jaki sposób układ oddaje ciepło, ale raczej samo oddawanie z ciepłem właściwym nie ma nic wspólnego. Zależy raczej od pola powierzchni rozpraszającego elementu, kształtu, różnicy temperatur między elementem i otoczeniem, obecności czynnika chłodzącego itd.

Wzór który podałeś to wzór na ciepło przekazane podczas podgrzewania/ostygania ciała o danej masie. Nie ma tam strumienia, bo brakuje kropki nad m. Ciepło to ma niewiele wspólnego z ciepłem właściwym (oprócz nazwy).
Jeśli to ciepło podzielisz przez czas w którym uciekło będziesz miał średnią moc która była rozpraszana.

[ Dodano: 2016-05-06, 15:47 ]
inaczej:
czy to aluminium jest w formie ciekłej i przepływa? Bo jeśli to nie jest płyn który coś chłodzi, to podany wzór na Q się nie nadaje.

Remus 

Wysłany: 2016-05-06, 17:49   

Cytat:
nie rozumiem o co ci chodzi

Wiem, widzę po sposobie Twojej odpowiedzi, ujawnia ona pewne braki .
Parametr którego szukam to jednak przewodzenie ciepła oraz rezystancja cieplna, a tego nie da się w prosty sposób policzyć i nie z tych danych.
Dziękuję za Twoje zainteresowanie chociaż nie byłeś nawet blisko w swoich odpowiedziach, francuz bardzo nieprecyzyjnie sformułował pytanie dlatego cieżko było opisać problem.

P.S.
Brak kropki nad m był spowodowany nieznalezieniem takiej funkcji w Tex, dlatego opisałem wzór w pierwszym poście, można się było obecności tej kropki domyśleć.

krk.korki 

Wysłany: 2016-05-06, 18:17   

Cytat:
Wiem, widzę po sposobie Twojej odpowiedzi, ujawnia ona pewne braki .

sorry ale to ty nie umiesz pytania zadać i mylisz pojęcia. Nie oczekuj prawidłowej odpowiedzi na bezsensowne pytanie.

Odpowiedz do tematu