Targowisko korepetycji  |  Zadania z olimpiad i konkursów!  |  Olimpiada fizyczna 2014/2015
Ars Physica Zamkor
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
[ Wyższa] Kinematyczno-grawitacyjny problem
Autor Wiadomość
PawelJan 
kwark jakże dziwny

Wysłany: 2007-05-10, 14:47   

Ja nie wiem, po co wykrzykniki, "cyrki" etc., jak na razie dużo szumu robisz ale nie pokazałeś jeszcze żadnej sprawności w myśleniu czy obliczeniach...

Nie zamierzasz pomagać Autorowi problemu ale za niego odpowiadasz, nie rozumiem tego.

Koniec off-topu. Proszę pisać na temat - o ile wypowiedź coś nowego i potrzebnego do niego wniesie.

kynio 
Krzysztof Wypych

Wysłany: 2007-05-10, 22:11   

dzięki za cierpliwość
spróbuję inaczej. weźmy na przykład śmigłowiec. śmigła wirują i śmigłowiec unosi się w górę, bo powietrze pod śmigłami staje się na tyle gęste,że na to pozwala. teraz wyobraźmy sobie koło umocowane na obwodzie śmigieł.( koło opisane na zewnętrznych końcach śmigieł). załóżmy, że interesują nas tylko ostatnie punkty, znajdujące się na zewnętrznych krawędziach koła. pytanie : jak szybko musi obracać się koło ( ważna będzie jego średnica, niech to będzie powiedzmy 2 m) żeby wspomniane punkty osiągnęły pierwszą kosmiczną. najgorsze jest to, że nie chodzi o to aby prędkość kątowa wynosiła 9,81, tylko aby na punkty na zewnętrznej krawędzi działała siła (reakcja siły dośrodkowej równa 9,81)

fala grawitacyjna ma określoną gęstość. to właśnie ta gęstość decyduje o sile grawitacji i jest do niej wprost proporcjonalna. zakładam, że wirujący obiekt spowoduje zmianę kierunku jej natarcia ponieważ cząstki elementarne budujące tenże dzięki odpowiedniej prędkości zdołają wytrącić cząstki fali grawitacyjnej.

chodzi mi o zbudowanie urządzenia jeśli nie do latania nad powierzchnią planety to przynajmniej do zmiany pola grawitacyjnego. bezpośrednio pod wirującym z tak dużą prędkością "materiałem"(myślę, że rzecz będzie tym skuteczniejsza im gęściejszy zastosujemy materiał i wyższą uzyskamy prędkość) siła grawitacji powinna się zmniejszyć. byłby to taki "ekran antygrawitacyjny".

PawelJan 
kwark jakże dziwny

Wysłany: 2007-05-10, 22:53   

kynio napisał/a:
powietrze pod śmigłami staje się na tyle gęste,że na to pozwala

:shock:
kynio napisał/a:
prędkość kątowa wynosiła 9,81

A co to ma dać? Widzę, że mylisz te dwie rzeczy - tak szybki obrót, aby zrównoważyć siłę grawitacji i drugi, aby uzyskać na obwodzie prędkość równą drugiej kosmicznej.

Nie wiem, w czym Kolega ma problem - w obu przypadkach wzory są proste.

Jeśli na obwodzie to po prostu .
Jeśli siła odśrodkowa ma być równa grawitacyjnej to czyli .

kynio 
Krzysztof Wypych

Wysłany: 2007-05-11, 13:07   

już wiem jak brzmi pytanie :idea:
jaka musi być prędkość kątowa aby reakcja siły dośrodkowej wyniosła 9,81m/s^2
muszę pisać krótkie teksty bo wygasa strona więc będzie z przerwami

[ Dodano: 2007-05-11, 13:10 ]
oto co ma nam dać taki przyrząd:
wyobrażmy sobie falę grawitacyjną jako spadające krople deszczu, chcemy zbudować parasol chroniący nas przed tym deszczem ale nie mamy plandeki więc mamy zamiar tak szyko parasolem kręcić żeby druty tworzące jego szkielet odbijały na bok krople deszcu zanim spadną nam na głowę

[ Dodano: 2007-05-11, 13:16 ]
można dopuścić możliwość, że taki wirujący pierścień czy też dysk uniesie się w górę. tym niemniej wystarczyłoby aby niwelował wpływ grawitacji na obiekty znajdujące się bezpośrednio pod nim.

[ Dodano: 2007-05-11, 13:24 ]
zakładam, że fala grawitacyjna porusza się ze stała prędkością, a nasz ciężar wynika z jej gęstości, która jest wprost proporcjonalna do gęstości planety. jeśli tak to wpływ na skuteczność działania urządzenia będzie miała gęstość zastosowanego materiału. im gęściejszy tym łatwiej będzie trafiał w rzadko bądź co bądź na naszej planecie rozproszone cząstki fali grawitacyjnej. równocześnie zwiekszając prędkość kątową można korzystać z lżejszych materiałów.

[ Dodano: 2007-05-11, 13:32 ]
wszystko będzie się zgadzać pod warunkiem, że przebieg fali grawitacyjnej jest taki jak go sobie wyobrażam. ale wystarczy spojrzeć na kształt naszej galaktyki: położenie gwiazd wyznacza linie sił pola grawitacyjnego podobnie jak opiłki wokół magnesu wyznaczają linie sił pola magnetycznego.
może warto sprawdzić co się stanie? ;-)

F4llenone 
Weirdo

Wysłany: 2008-02-08, 20:08   

A wogóle jest coś takiego jak "fala grawitacji" ? Hmmm... Czasami fizycy mówią o grawitonach i "niewidzialnej sprężynie" tak żeby łatwo zrozumieć, ale z "falą grawitacji" to się jeszcze nie spotkałem... Za to często mówi się, że oddziaływania grawitacyjne powstają przez zakrzywienie przestrzeni wokół mas. To bodajże z OTW.

Ostatnio zmieniony przez F4llenone 2008-02-08, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  

Kris 

Wysłany: 2008-02-08, 23:02   

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_grawitacyjne

F4llenone 
Weirdo

Wysłany: 2008-02-09, 17:57   

No to już mniej więcej qmam o co chodzi... ;) ale OTW zajmę się ściślej za jakiś czas.

Odpowiedz do tematu